"Chceme diskutovat o podmínění udělení prezidentské milosti souhlasem jiného ústavního orgánu, například vlády či jejího pověřeného člena. Stejnou ústavní praxi zná Francie, Maďarsko či Rakousko. Podobná úprava platila ostatně i u nás za první republiky," řekl deníku Právo předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.
"S velkým znepokojením vnímáme informace zveřejňované v souvislosti s udělenými prezidentskými milostmi," přidal se poslanec Stanislav Polčák. Týden Respekt zveřejnil případ zkorumpované policistky, kterou před nástupem do vězení údajně zachránila "zakoupená" milost prezidenta. Hrad informaci popírá.
"Pokud je trestní soudní řízení ze zákona veřejné, aby byly vyloučeny praktiky dřívější utajené inkviziční justice, měly by i důvody pro udělení milosti být přesvědčivě prezidentem vysvětleny. Některé udělené milosti skutečně vyvolávají zásadní otazníky," podotkl Polčák.
Upravit prezidentovy pravomoci už dříve chtěla i ČSSD. Teď štafetu přebírá TOP 09. "Netuším, zda lze v naší zemi koupit úplně vše, i prezidentskou milost. Faktem ale je, že v Evropě jsou známy oba dva modely, tedy jak milosti kontrasignované, tak samostatné. Nyní je, myslím, čas parlamentní diskusi o obou modelech podstoupit," řekl Gazdík.
Čtěte:
Klaus prý omilostnil zkorumpovanou policistku. Za peníze, chlubila se
Policie se začala zabývat Klausovou "zaplacenou" milostí policistce
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par