České banky jsou na tom v porovnání se svými zahraničními "matkami" o mnoho lépe. Toho také vlastníci využívají a do svých mateřských základem z nich odvádějí čím dál více peněz. Ve druhém čtvrtletí letošního roku dosahovala hodnota takovýchto transakcí 46 miliard korun. Loni to přitom bylo "jen" 33 miliard.
"Zahraniční vlastníci inkasují z českých bank velmi slušné dividendy," sdělil Lidovým novinám nejmenovaný bankéř. Například belgická KCB už letos odčerpala ze své české ČSOB skoro osmnáct miliard korun. Kromě čerpání prostředků navíc mohou "matky" vnucovat svým "dětem" odkupy rizikových aktiv.
ČNB: Pečlivě je hlídáme
Česká národní banka je proto v pozoru. "Od léta mají banky povinnost hlásit nám každý týden, jaké obchody provedly a také jaké transakce zamýšlejí," řekl David Rozumek, ředitel sekce dohledu nad finančním trhem ČNB. Centrální banka také posuzuje podmínky jednotlivých obchodů a zjišťuje, zda nejsou pro tuzemské banky nápadně nevýhodne.
"Posuzujeme také systém odměňování lokálního managementu, jestli například není motivován k tomu, aby poskytoval více kapitálu mateřské bance," podotkl Rozumek.
Banky nesmějí svým vlastníkům poskytnout více než 25 procent vlastního kapitálu. Zatím jsou příbližně na 14 procentech.
Čtěte:
Dolejš: Banky v EU nekrmit miliardami. Europoslanec Havel se mu směje
Expert Světové banky: Dluhy zaplatí lidé. Něco by za to měli chtít
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par