„Pokud budeme novými dluhy řešit staré dluhy, tak se tím nic neřeší," pokračoval dál Havlík. Navíc zdůraznil, že při svém vstupu do EU Řecko stejně fixlovalo. Splnilo tedy už tehdy ve skutečnosti mírnější podmínky než například Česká republika, když vstoupila v roce 2004.
Související: Ekonomka: Dluh a bída budou obcházet Evropou dál. Řecko je začátek
Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů, zase kritizoval záchranný fond EU. „Ve fondu ve skutečnosti žádné peníze nejsou, on pouze vydává dluhopisy," přiblížil jeho fungování. Zároveň dodal svoji domněnku, že ani teď Řecko nedokáže splatit svůj dluh. „Naše vláda není schopna uspořit někde miliardu," dal jako příklad Českou republiku. Přitom dluh Řecka je mnohem vyšší než jedna miliarda. Evropská unie se podle Macha bude dál tvářit, že šlo o půjčku, časem ale přizná, že žádné splátky nebudou.
„Já se obávám, že to skončí velkým zadlužením Evropské unie, včetně jejích hlavních ekonomik jako Německo a Francie," uvedl Jiří Rusnok, jenž zastupoval Stranu práv občanů - Zemanovce. Podle něj existuje „čistá" alternativa, a to nechat zbankrotovat ty státy, které mají velké dluhy. To se prý stane i u Řecka. „Ale u těch ostatních a zejména velkých evropských ekonomik převáži zájem je zachránit," míní Rusnok.
Čtěte více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan