Kvůli tomu pak ale musí stát platit lidem invalidní důchod, když používají levnější a méně účinné léky. "Šetření na nesprávných místech má však fatální následky pro pacienty i pro samotný stát," potvrdil pro Týden.cz Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku. "(Lidé) stráví spoustu času v nemocnicích, takže vzrostou náklady na hospitalizaci. Drtivá většina nemocných navíc skončí v invalidním důchodu a stát je musí až do smrti živit," dodal.
Jako konkrétní příklad uvedl Doležal lék Everolimus. Ten je na rakovinu ledvin, jeho příchod na český trh se ale zpozdil o 451 dnů. Za tu dobu mohl pomoci 146 pacientům. Kdyby se spočítaly dny, kdy mohli tito nemocní žít a pracovat, a tudíž i platit daně, vydalo by to na celkových 102,5 roku života. Jako další příklad uvedl revmatiky a lidi s lupénkou.
Související: Skvělý byznys pro lékaře. Předepisujte naše léky, dostanete provizi
Biologická léčiva se v ČR dostanou k jen čtyřem procentům nemocných. V Evropě je to ale průměrně 15 procent. "Paradoxem navíc je, že český stát platí za biologické léky jedny z nejnižších cen v Evropě," uvedl Doležal.
Toto potvrdila i Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Pojišťovny nesledují kvalitu péče, ale jen její cenu," stěžuje si. Pacient se prý často ani nedozví, že účinnější léčbu nedostane kvůli nastaveným „ekonomickým důvodům".
Čtěte více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan