Česko šetří, a tak dává lidem levnější léky. To ale stojí 4 miliardy ročně

04.11.2011 19:59 | Zprávy

Česká republika kvůli své snaze šetřit „vyhodí“ každý rok minimálně čtyři miliardy korun. Jde totiž o levnější léky, které lidem nabízí místo dražších variant. Ty jsou ale účinnější, a tak lidé v důsledku šetření můžou skončit v invalidním důchodu. Místo placení daní je živí stát.

Česko šetří, a tak dává lidem levnější léky. To ale stojí 4 miliardy ročně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékárna, ilustrační foto

Čtyři miliardy korun ročně, tolik stojí šetření České republiky na lécích. Toto číslo se však týká pouze dvou chorob, celkově tak může být mnohem vyšší. Na vině je ale také to, že se v Česku pomalu schvalují moderní, zároveň ale i dražší léky. Například v Rakousku trvá vstup léku na trh méně než tři měsíce, v Dánsku půl roku. V tuzemsku to ale trvá i několik let.

Kvůli tomu pak ale musí stát platit lidem invalidní důchod, když používají levnější a méně účinné léky. "Šetření na nesprávných místech má však fatální následky pro pacienty i pro samotný stát," potvrdil pro Týden.cz Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku. "(Lidé) stráví spoustu času v nemocnicích, takže vzrostou náklady na hospitalizaci. Drtivá většina nemocných navíc skončí v invalidním důchodu a stát je musí až do smrti živit," dodal.

Jako konkrétní příklad uvedl Doležal lék Everolimus. Ten je na rakovinu ledvin, jeho příchod na český trh se ale zpozdil o 451 dnů. Za tu dobu mohl pomoci 146 pacientům. Kdyby se spočítaly dny, kdy mohli tito nemocní žít a pracovat, a tudíž i platit daně, vydalo by to na celkových 102,5 roku života. Jako další příklad uvedl revmatiky a lidi s lupénkou.

Související: Skvělý byznys pro lékaře. Předepisujte naše léky, dostanete provizi

Biologická léčiva se v ČR dostanou k jen čtyřem procentům nemocných. V Evropě je to ale průměrně 15 procent. "Paradoxem navíc je, že český stát platí za biologické léky jedny z nejnižších cen v Evropě," uvedl Doležal.

Toto potvrdila i Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Pojišťovny nesledují kvalitu péče, ale jen její cenu," stěžuje si. Pacient se prý často ani nedozví, že účinnější léčbu nedostane kvůli nastaveným „ekonomickým důvodům".

Čtěte více:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

22:21 „Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

Vyhýbavé odpovědi a značná nervozita, tak vypadala reakce lidí spolupracujících s redakcí Visegrad I…