Policie o vyvádění peněz z DPP věděla dva roky. Ale nezasáhla

08.12.2011 7:08 | Zprávy

Policejní protikorupční útvar měl téměř dva roky důkazy o tom, že kolem pražského dopravního podniku (DPP) existuje organizovaná skupina lidí, která z něj vyvádí peníze. Detektivové však nezasáhli. Důkazy útvaru odevzdal v lednu 2010 obchodní ředitel tiskárny vyrábějící jízdenky pro DPP Vladimír Sitta mladší. Nyní obává, že policie chce případ "zamést pod koberec".

Policie o vyvádění peněz z DPP věděla dva roky. Ale nezasáhla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlak ve stanici metra

V úterý řekl novinářům bývalý ředitel rozvědky Karel Randák z Nadačního fondu proti korupci, že z DPP vyvádí peníze organizovaná skupina lidí. Finance jdou například z dodávek náhradních dílů, pohonných hmot nebo z výroby jízdenek. Minimálně ve dvou případech figuruje firma Cokeville Asset napojená na lobbistu Ivo Rittiga.

Fond má prý důkazy, že mezi Rittigem a firmou existuje smlouva o spolupráci, na jejímž základě má firma Rittigovi vyplácet provize ve výši 160 tisíc eur (asi čtyři miliony korun) měsíčně a další procenta ze zisku. Smlouva je údajně koncipována tak, že ze strany Rittiga nemusí být žádné plnění. Za období od ledna 2007 do února 2008 vyplatila společnost Rittigovi provize ve výši 73 milionů korun.

Sitta prý už téměř před dvěma lety přinesl detektivům první listinné důkazy o provizích plynoucích Rittigovi z výroby jízdenek, letos v říjnu prý mluvil se šéfem útvaru Tomášem Martincem. "Označil to za šílené a velmi závažné s tím, že se to musí okamžitě řešit," uvedl podle Hospodářských novin Sitta. Dodal, že absolvoval sérii schůzek s vyšetřovateli, ale v posledních dvou týdnech na jeho podněty detektivové přestali reagovat.

Zabývali jsme se tím, brání se policie

"Touto věcí jsme se skutečně zabývali. Z důvodu věcné a místní příslušnosti jsme ji v těchto dnech postoupili na krajské ředitelství," sdělil HN mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Deník ovšem upozornil, že Rittig měl velmi dobré kontakty v bezpečnostních složkách. Před pěti lety podle odposlechů zjišťoval citlivé informace o postupu vyšetřování protikorupčního útvaru v kauze poslance ODS Vladimíra Doležala. Když analytici ministerstva financí podali vloni na Rittiga trestní oznámení, záhy se to dozvěděl i on, podle jedné z verzí získal informace právě z protikorupčního útvaru. Mluvčí Ibehej však možnost, že by u nich Rittig měl informátory, odmítl.

Rittig je v médiích spojován s ODS, například s bývalým středočeským hejtmanem a nynějším ministrem zemědělství Petrem Bendlem. Podle některých informací je spolumajitelem obchodů s luxusním zbožím v centru Prahy.

Čtěte:

Průlom: Janeček má důkazy o korupci v pražském dopravním podniku

Drahé rady: Pražský dopravní podnik dal 160 milion za konzultace

Podezřelá smlouva na předražené jízdenky v pražské MHD končí

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

11:35 Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

Evropská směrnice o audiovizuálních mediálních službách vzbuzuje značné rozpaky, zejména kvůli její …