Otázka přijetí eura stojí podle europoslance Ivo Strejčka (ODS) tak, že je třeba se rozhodnout, zda stojíme o další evropskou centralizaci a přesun moci do Bruselu, či nikoliv. Pokud se rozhodneme euro přijmout, bude to znamenat souhlas s následným vstupem do připravovaného Evropského stabilizačního mechanismu s českým příspěvkem asi 200 miliard korun. Nabízí se otázka, zda si to můžeme dovolit.
Rozpočet už nebude jen v rukou vlády
„Pokud se staneme součástí rozpočtové unie, budeme muset pravidelně předkládat návrh českého státního rozpočtu ke schválení a korekcím do Bruselu. Budeme muset přijmout společné daně, společná pravidla pro sociální politiku, stejný věk odchodu do penze atd. Přistoupení k takové unii bude znamenat souhlas s následným vstupem do připravovaného Evropského stabilizačního mechanismu s českým příspěvkem asi 200 mld. Kč a přijetí jednotné měny euro,“ zdůrazňuje Strejček.
Podle Strejčka bude přijetí eura, i díky existenci smlouvy o fiskální unii, znamenat tak zásadní změnu pro české občany, že by si o tom měli sami občané rozhodnout v referendu. K tomu je třeba dodat, že jde o jeden z mála případů, kdy se ODS dovolává uspořádání referenda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp