Jen okrajově se prezident Václav Klaus zmínil během svého vystoupení na Žofínském fóru o aktuální politické situaci v zemi. Poprvé to bylo v závěru jeho diskusního příspěvku, když mluvil o nutnosti připravit radikální plán na snížení státních výdajů. „Smysl má říznout do mandatorních výdajů, ale k tomu potřebujeme vládu, která má jistou sílu. Ne problémy jako třeba teď,“ prohlásil Klaus.
Podruhé to bylo v následné diskusi, kdy odpovídal na dotazy účastníků. „Nehodlám přeměnit Žofínské fórum v tiskovou konferenci o situaci v koalici. Rozhodně se ale prezident nemůže radovat, že nám hrozí pád vlády. Jsem přesvědčen, že k těm všem našim nestabilitám si nemůžeme dovolit žádnou další nestabilitu,“ řekl prezident Klaus.
Když předčasné volby, tak co nejdříve
Hlava státu posléze uvedla, že předčasné volby považuje za nejlepší řešení, pokud se vládní strany nedohodnou. „Pokud předčasné volby, tak v co nejbližším termínu, neprodlužoval bych to ani o minutu,“ poznamenal prezident Klaus. Zdůraznil však, že jednání je nyní hlavně na premiéru Petru Nečasovi.
Podle prezidenta Klause je třeba provést hluboké systémové změny, na které by bylo třeba se zaměřit, aby se v Evropě žilo lépe. „Osvoboďme se od nedotknutelné doktríny sociálně-tržní ekonomiky, která je čím dál víc neúnosná, jak se zvyšuje role zelené ideologie,“ uvedl první z nich. Vyzval také politiky, aby nebyli netrpěliví a nechali fungovat trh.
Snižte mandatorní výdaje a nezvyšujte daně, vyzval Klaus
„Připravme radikální plán na snížení výdajů. Zásah musí směřovat do mandatorních výdajů. K tomu je ale třeba vláda, která má jistou sílu, a ne problémy jako třeba teď,“ pokračoval Klaus ve výčtu potřebných kroků, přičemž varoval před zvyšováním daní coby nástroje řešení deficitu státního rozpočtu. Za další pak považuje zastavení nárůstu zelené legislativy.
„Skončeme s centralizací, regulací a standardizací podle Evropské unie,“ nabádal prezident Klaus. Podle něj je třeba usilovat o návrat demokracie, která však může existovat jen na úrovni státu, ne celého kontinentu. Zmínil se i o korupci, která souvisí s radikálním snižováním role státu, a to nejen českého, ale i evropského. Jejím podhoubím je to, že stát vlastní, reguluje a povoluje. „Není lepšího příkladu než systém evropských dotací,“ konstatoval Klaus.
Nesmíme být pasívními figurkami
Ve svém projevu kritizoval rozsáhlé přesouvání pravomocí jednotlivých států na Evropskou unii, což přináší rozmělńování odpovědnosti a v podstatě vede ke vzniku dvoustátí. „Na tom, co se děje uvnitř EU máme majoritní podíl my, občané jednotlivých členských zemí. Nesmíme být pasívními figurkami na šachovnici nějakého nevyhnutelného procesu, protože žádný takový nevyhnutelný proces není,“ ujistil Klaus.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih