První otázkou byla příprava novely zákona o potravinách. „Pracujeme na ní. Musíme zapracovat řadu evropských norem,“ uvedl Bendl s tím, že tam budou patřit například větší písmena na etiketách. „Řada novách legislativ by měla začít platit k 1. lednu 2014,“ dodal.
Polské potraviny? To už je o bezpečnosti občanů
„Celý problém je dlouhodobá záležitost, není to chyba pana ministra, který je ve funkci chvíli,“ zastal se ho Šilar. „Určitě bychom chtěli, aby byla větší propagace českých výrobců a výrobků. U nás rozhoduje jenom cena,“ prohlásil. Miko k tomu řekl, že nové evropské směrnice se jednoznačně staví za spotřebitele. „Vymáhání je ale v kompetenci národních států,“ dodal.
Velkým problémem jsou potraviny z Polska. „Dnes už je to o bezpečnosti obyvatel,“ prohlásil Bendl. O tom bude podle něj premiér Petr Nečas jednat i se svým polským protějškem Donaldem Tuskem. Tento spor by mohl vyústit také v zákaz dovozu potravin. „je to pochopitelný nástroj,“ uvedl Miko.
V podstatě by se ale dalo říci, že dokud někdo nezemře, není možné zakázat téměř nic, jelikož hrozí velké sankce. „Měli bychom více tlačit na polskou stranu, aby nám tyto informace poskytla. Tvrdí, že není dokázáno, že například technická sůl není zdravotně závadná a přitom ji sami stahují z trhu“ tvrdí Šebesta.
Šebesta uznal, že kontroly jdou mnohem více po polských výrobcích. „Je to opravdu složitá situace,“ řekl Bendl k možnému zastavení exportu. Česku by pak také mohly hrozit sankce Evropské unie. „Bylo by dobré říci, jaké procento zjištění v kontrolách je,“ upozornil Jurečko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh