Bendl chce lobbovat za to, aby se na etiketách vyskytovaly informace o původu potravin. Obchodní řetězce si to podle něj budou lépe kontrolovat kvůli inspekci, ale i lidem, kteří se o kvalitu výrobků v obchodech zajímají stále víc.
Mají lidé trávit stáří nad etiketami v hypermarketu?
„Snad nechcete, abych trávil stáří v hypermarketu?“ namítl moderátor Václav Moravec. Zastal se tak lidí, kteří ne vždy mají čas v obchodech studovat složení a původ potravin.
Bendl odpověděl, že hodlá na internetu zveřejnit, který řetězec a obchodník dostal jakou pokutu. Zároveň také ministerstvo zemědělství hodlá zveřejňovat, kdo má kvalitní potraviny. Web má prý vzniknout ještě v letošním roce.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka potvrdil, že si zákazníci lépe všímají, co se nachází na etiketách.
Přesto k přeznačování dochází a jedná se o složitý problém, jak naznačil Jakub Šebesta ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Odhalit přeznačování je tak složitý problém a nedomnívám se, že to je problém jednotlivce. Lidé, kteří tam pracují, mě na to upozorňují. Děje se tak často v noci. Je velmi složité chytit někoho za ruku a dokázat to,“ řekl v OVM.
Česko by mělo být soběstačné alespoň v základních potravinách
Dalším tématem pořadu byla potravinová soběstačnost země. Diskutující se vesměs shodli na tom, že by Česká republika měla být soběstačná alespoň v základních potravinách. Námitky měl pouze Petr Bendl, který poukázal na složitost toho dosáhnout kvůli současné ekonomické situaci i k propojenosti trhů.
Egyptolog Miroslav Bárta v pořadu naznačil, že se současná moderní civilizace chýlí k velké změně. „Když se podívám dozadu na civilizace a kultury, které existovaly, tak jeden z faktorů, které jim dovolovaly ustát různá těžká období, byla vnitřní stabilita. Jsem zastáncem toho, abychom dlouhodobě byli v základních potravinách soběstační,“ vysvětlil v pořadu ČT24.
Ministr Bendl ale namítl: „Kdybychom chtěli být soběstační v každé komoditě, zaplatili bychom za to mnohonásobně víc. V základních komoditách máme problém v drůbeži, vepřovém a vejcích. Raději bych se bavil o potravinovém zabezpečení.“
Martin PÝCHA, předseda Zemědělského svazu ČR, navrhl, že není nutné vždy vytvořit všechno, co sníme.
„Evropská unie dováží víc potravin z rozvojových zemí víc než USA a další země dohromady. Evropa se chová vůči rozvojovým zemím velmi vstřícně, ale zároveň se chová velmi macešsky vůči svým zemědělcům,“ uvedl. Vyčetl také, že se zdražuje produkce kvůli různým nařízením z Unie, ale pak se dováží maso z rozvojových zemí, kde je produkce mnohonásobně levnější.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe