V úvodu kapitoly věnované České republice zpráva amerického ministerstva zahraničí konstatuje, že v zemi byla loni vážným problémem společenská diskriminace romského obyvatelstva, přičemž pozorovatelé lidských práv prý "kritizovali úsilí vlády o řešení jako nedostatečné". Problémem ČR zůstává i veřejná korupce, navíc Češi také rádi bijí ženy. Problémem je pak též přetíženost českých věznic.
Jako další nedostatky zpráva uvádí obchod s lidmi, zvláště s nelegálními pracovníky, a jejich vykořisťování, nechybí zde zmínky o násilí vůči ženám, sexuální a další zneužívání dětí, antisemitismus a diskriminace odborů a zahraničních pracovníků. Zpráva jde také do podrobností – zmiňuje se třeba o soudu s poslancem Vítem Bártou kvůli korupci a píše také o rezignaci šéfa personálního odboru ministerstva školství Ladislava Bátory, jenž měl vazby na "antisemitské, protiromské, rasistické a krajně pravicové organizace".
Čeští politici pak naopak kritizují samostatné Spojené státy. „Ministerstvo zahraničí USA by především mělo poskytovat jiným státům objektivní informace o lidských právech a diskriminaci v USA a nevměšovat se do jiných suverenit států,“ míní třeba bývalý komunistický místopředseda a poslanec Stanislav Grospič.
Na druhou stranu ale nemíní zprávu přejít jen tak. „Jinak vnímám nárůst projevů nesnášenlivosti jako vážný, včetně problémů ministerstva spravedlnosti a justice,“ dodal Grospič pro ParlamentníListy.cz.
Jiný komunistický poslanec také nenachází ke zprávě žádná optimistická slova. „Je to smutný výsledek budování samostatného českého státu samozvanými odborníky na všech úrovních. A to je popsaná jen viditelná část morální devastace a převrácených hodnot,“ reagoval komunista Miroslav Opálka.
„Kritika těchto negativních jevů však byla bagatelizována jako daň za novou demokratickou společnost. Snad tato kritika otevře oči ještě větší části společnosti. Samo se totiž nic k lepšímu nezmění. Ale náprava bude dlouhá, moc dlouhá,“ dodal komunista.
„Diskriminace určitě problém je i v České republice – rasová, věková, sexuální, sociální – někdy i za názor, či aktivitu v odborech,“ zmínil pak pro ParlamentníListy.cz krátce místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
„Se zprávou souhlasím. Co jiného, než diskriminace je, když Rom práci nedostane a ženy vydělávají míň, než muži?,“ uvedla pak komunistická poslankyně Zuzka Bebarová – Rujbrová.
Žádná demokracie není dokonalá, ani ta americká
Pravicoví politici pak zprávu rozebírají ještě z jiného úhlu. Především se ale nad konstatováním amerického ministerstva nijak významně nepodivují.
„Jedná se o pravidelný každoroční souhrn hodnotící stav lidských práv ve všech státech světa. Základem pro tato hodnocení jsou reporty místních ambasád USA. Tento pohled státního departmentu USA beru na vědomí, ale nepřikládám mu nějakou zásadní důležitost. Žádná demokracie není dokonalá, ani ta americká,“ podotkl pro redakci europoslanec Hynek Fajmon (ODS).
„Myslím, že až na to údajné násilí na ženách, o němž nevím, že by bylo v Česku nějak rozšířeným problémem, tato zpráva vcelku vystihuje největší slabiny ČR ve vztahu k lidským právům. Že se je snažíme řešit, o tom – v případě korupce – nejlépe vypovídá současná kauza Davida Ratha. Jak boj proti korupci, tak sociální integrace Romů, jsou během na dlouhou trať. Věznicím by mělo ulevit větší využívání alternativních trestů, které ministerstvo spravedlnosti podporuje,“ konstatoval pak předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová