Nečasova vláda podle Hvížďaly ukazuje, jak se vládnout nemá. „Provádět značné škrty, které sníží životní úroveň všech obyvatel včetně penzistů, kterých valem přibývá a tudíž jejich hlasy ve volbách hrají velmi důležitou roli a přitom se nazývat vládou rozpočtové odpovědnosti, pakliže ve společnosti a priori vládě nedůvěřuje přes osmdesát procent obyvatelstva a s politickou situací je nespokojeno 92 procent dotázaných, je velmi složité,“ píše.
Poloautoritářská strana Václava Klause
A připomíná, v čem ještě občané vidí problémy. „Zatímco úsporná opatření parlamentem procházejí, zákony, které mají upravovat zdanění či omezená hazardu, z kterých by stát mohl mít nejsnáze dosažitelné miliardy nikoliv. Vzpomeňme si na peripetie se zákonem o hazardu z konce minulého roku,“ vzpomíná Hvížďala.
Podle Hvížďaly se politici takto chovají, přestože jim to ubírá preference. Za důvod označuje fakt, že někteří z nich jsou v politice příliš dlouho na to, aby dokázali objektivně zhodnotit pohled občanů. „Za druhé proto, že poslední garnitura šla do politiky už jen kvůli zmíněným výhodám. V posledních patnácti či více letech jsme byli svědky velké změny: Zatímco první parta revolucionářů vstupovala do politiky hlavně kvůli tomu, aby ukázala, co dovede a vstoupila do historie jako hybná síla dějin, druhá skupina, která ji velmi rychle vystřídala, již do politiky vstoupila převážně s tím, že měla jen chuť vyhrávat,“ shrnuje.
Hvížďala má také za to, že by mohl ve společnosti nastat velmi negativní obrat. Za této situace by pro silného vůdce nebylo těžké zmanipulovat davy. „Doufejme, že i úřednický výkon nového neaktivistického prezidenta by této změně mohl napomoci. Opačná varianta by byla Zeman na Hradě a Klaus v čele národovecké poloautoritářské strany,“ myslí si Hvížďala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh