Tyto údaje zveřejnili zástupci audiovizuálního průmyslu v Karlových Varech při příležitosti debaty ohledně kradení filmů. Podle nich jsou tržby serverů, které fungují jako uložiště, kolem 140 miliónů korun.
Do debaty s názvem „Proč se kradou filmy“ se zapojil americký režisér a producent Taylor Hackford, který je znám jako autor filmů jako Životní zkouška, nebo Ray. Hackford v USA tvrdě bojuje za přísnější postihy nelegálního stahování. Stahování je podle něj krádež a pirátství by mohlo poškodit hlavně začínající filmaře.
„Sehnat peníze na natočení filmu je čím dál těžší,“ tvrdí Hackford pro Deník.cz. Kvůli pirátství jsou poté nižší tržby ze vstupného do kin a to může způsobit, že příště filmař už nedostane peníze od producentů.
„Tato složitá situace se týká i české kinematografie,“ vyjádřil se režisér Karel Janák. Peníze se musí získavat z více zdrojů. Dřívejším zdrojem byl předprodej práv na distribuci DVD, ten je nyní kvůli pirátství a nelegální distribuci už nereálný.
Jak ale pirátství zabránit?
Jedním přínosným řešením by mohlo být zavedení legálních portálů pro stahování za určitý poplatek. Jenže jejich zavedení je nákladné. Podle filmařů by v tomto problému měl zasáhnout stát a jeho orgány. Domnívají se, že stát zasahuje nedostatečně. Na druhou stranu již existují zákony na stíhání pirátství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: afk