Z analýzy, kterou si nechalo ministerstvo udělat, vyplývá, že všeobecné zdanění výherců není možné. Musely by se totiž zavést evidence všech výherců, což se v Česku neděje. Většina sázek, tedy kromě her na internetu, se podává a vyplácí zcela anonymně.
Plán ministerstva byl dvojí. V prvním případě by zavedla tzv. srážkovou daň, což by znamenalo, že se výhra vyplatí ihned, ale už zdaněná. Z jednoho milionu by si stát mohl tedy přijít na 350 tisíc korun. V druhém případě by výherce dostal celou část jednoho milionu, ale za rok by byl povinen podat daňové přiznání, kde by sám státu daň odvedl.
Tento ne moc složitý systém získávání financí do státní poklady však narazil na zásadní problém. Vydané náklady by totiž byli vyšší, než částka, jež by stát daní získal. Autoři analýzy zjišťují, že zvýšení příjmu do státního rozpočtu lze dosáhnou jinými, méně náročnými způsoby.
Dále by podle odborníků hrozilo, že by se navýšily nelegální loterie a hlavně, zdaňování samotnými výherci je v EU ojedinělé. V neposlední řadě by pro zpětnou kontrolu přiznání bylo nutno vybudovat centrální celostátní databázi při sdílení údajů od všech provozovatelů působících na území České republiky.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno