Věcný záměr zákona, který den před Pospíšilovým odvoláním schválil protikorupční vládní výbor, počítá kromě vzniku úřadu také se zrušením vrchních státních zastupitelství. Nový ministr Pavel Blažek podle informací ČTK o podobě budoucího zákona vedl v minulých dnech "intenzivní konzultace", ke kterým přizval i bývalé nejvyšší státní zástupce Bohumíru Kopečnou, Víta Veselého, Marii Benešovou i Renatu Veseckou.
Útvar pod dohledem?
Blažek podle svých slov pro dnešní Hospodářské noviny (HN) vnímá zrušení vrchních státních zastupitelství jako sporný krok. Proti vzniku "protikorupčního speciálu" však prý nic nemá, pokud bude útvar pod zvýšeným dohledem. Je tedy možné, že nynější podoba ještě dozná změn.
Podle věcného záměru zákona, který má ČTK k dispozici, má v čele zamýšleného protikorupčního zastupitelství stát náměstek nejvyššího státního zástupce jmenovaný na deset let z řad státních zástupců Nejvyššího státního zastupitelství. Jmenování by přitom bylo možné jen jednou. Nejvyšší státní zástupce přitom nebude podle věcného záměru smět dát protikorupčním žalobcům "negativní pokyn", tedy je vybízet, aby určitým způsobem nepostupovali či postupovat přestali.
Státní zástupci, kteří by u úřadu pracovali, by k němu byli přidělováni na sedmiletá období, a to i opakovaně. Trestné činy, kterými by se tato skupina žalobců měla zabývat, věcný záměr vypočítává jako úplatkářství, zvlášť závažné zločiny spáchané úředními osobami, činy spáchané prostřednictvím investičních nástrojů přijatých k obchodování na regulovaném trhu či neoprávněné vydání cenného papíru. Pravomoc by měli také u trestných činů spáchaných při činnosti banky, investiční společnosti nebo fondu, obchodníka s cennými papíry, pojišťovny a podobně, přesáhne-li škoda 150 milionů korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh