Z veřejnoprávnosti odškodňovacího procesu vyplývá podle veřejného ochránce práv například povinnost státu nebýt nečinný, povinnost odůvodňovat výsledek předběžného posouzení nároku, povinnost neodmítat a priori dobrovolné odškodňování, či povinnost postupovat v obdobných případech obdobně.
Na základě rozsáhlého průzkumu označil ombudsman za příklad nevhodné praxe neodůvodňování zamítavých stanovisek ze strany ministerstva financí. Ministerstvo pro místní rozvoj podle něj nedodržuje přiměřené lhůty. Úplně chybí možnost dobrovolného odškodňování u ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí.
"Napříč jednotlivými ministerstvy existují významné rozpory v chápání agendy odškodňování, přičemž některá ministerstva sdílejí názory ochránce, jiná nikoliv. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby vzhledem k mezinárodním závazkům České republiky a judikatuře českých soudů i Evropského soudu pro lidská práva došlo k určitému sjednocení správní praxe jednotlivých ministerstev a dalších úřadů," uvádí ombudsmanův návrh. Jako řešení připravil "Desatero dobré správy při posuzování žádostí o odškodnění za nezákonné rozhodnutí nebo nesprávný úřední postup". Úřady by podle pravidel měly postupovat při odškodňování bez zbytečných průtahů a průběžně informovat žadatele. Jen ve výjimečných případech by si mohly najmout advokáta.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh