Podle předsedy vlády Petra Nečase (ODS) má česká ekonomika zdravé základy, naopak podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky může za propad ekonomiky chybná rozpočtová politika vlády. Zjištění ČSÚ prý zhruba odpovídají vládním odhadům. "Veřejné finance máme pod kontrolou a na finančních trzích má Česká republika výbornou reputaci," zdůraznil premiér.
Rozhodně odmítám zjednodušení, uvedl ministr
Česká ekonomika zůstává podle statistiků v recesi. HDP ve druhém čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí podle předběžného odhadu ČSÚ klesl o 0,2 procenta, meziroční propad se prohloubil na 1,2 procenta. "Bylo by obrovským zjednodušením, kdybychom vnímali situaci v jednotlivých zemích podle jednoho jediného makroekonomického indikátoru a tím je HDP," uvedl Kalousek na tiskové konferenci. "Jsem hluboce přesvědčen, že fiskální strategie vlády je správná," prohlásil.
Podle lídra ČSSD Sobotky hospodářské výsledky v okolních zemích stoupají. "Pouze v České republice pokračuje recese," řekl na tiskové konferenci v sídle strany Sobotka. Vláda podle něj ekonomiku brzdí permanentním zvyšováním DPH a dalších nepřímých daní. "Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že je to důsledek chybné rozpočtové a daňové politiky současné vlády," uvedl Sobotka.
Podle analytiků za nižším výkonem hospodářství stojí klesající spotřeba domácností a nižší výdaje vlády. Dnes zveřejněná data podle nich zatím nenaznačují brzký obrat vývoje, takže za celý rok může podle nich hrubý domácí produkt klesnout až o procento. "Důvodem negativního vývoje je krize v eurozóně, která motivuje domácnosti více spořit a méně utrácet," míní premiér. Domácnosti podle něj spoří přesto, že jejich čisté příjmy podle posledních údajů vzrostly v prvním čtvrtletí o více než pět procent.
Ekonomický pokles nelze vysvětlovat ani úpravou sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na začátku roku, neboť pokles spotřeby začal už řadu měsíců před touto změnou, míní Nečas. Spotřeba podle něj navíc klesá zejména u položek v základní sazbě DPH, která se neměnila. "Lidé se tak pouze chovají opatrně a vytváří větší úspory. To je obecně ekonomicky racionální a pozitivní, neboť například rostou úspory lidí na stáří," uvedl premiér. To ale na druhou stranu má negativní dopady na ekonomiku a vývoj státního rozpočtu.
"Opatrnost domácností je nicméně jedna věc, nerealistické obavy druhá. Proto zejména opozici vyzývám, aby přestala domácnosti strašit různými katastrofickými scénáři," dodal předseda vlády. Kalousek připomněl, že v sousedním Polsku nyní vedou "daleko vášnivější diskuse", zda se díky hrubému domácímu produktu nedostávají do situace nezvladatelné dluhové služby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh