"Chceme upozornit na důležitost a nepostradatelnost sociálních služeb v každém moderním a vyspělém státě, tedy i v ČR. Chceme upozornit na to, že s očekávaným stárnutím společnosti bude úloha sociálních služeb ještě důležitější a že by se tyto výzvy neměly podceňovat," uvedl prezident asociace Jiří Horecký. Podle něj se kvalita a úroveň sociálních služeb od 90. let v Česku znatelně proměnily.
Poskytovatelé žádali půl miliardy
Poskytovatelé se v posledních letech každoročně potýkají ale s nedostatkem peněz. Letos oznámili, že řadu služeb budou muset kvůli tomu omezit či dokonce uzavřít. Ministerstvo práce počítalo na sociální služby letos s částkou o sto milionů vyšší než loni. Provozovatelům mělo rozdělit 6,2 miliardy korun. Kvůli dodatečným škrtům hrozilo, že se tato částka nevyplatí. Nakonec se jí úsporná opatření nedotkla. Ministerstvo slíbilo navíc pak ještě 140 milionů. Poskytovatelé žádali půl miliardy.
Na financování sociálních služeb se podílí kromě ministerstva také kraje a obce i klienti. Stát pak postiženým a seniorům dává příspěvek na péči, z něhož si mají opatrování zaplatit. Zhruba dvě třetiny příjemců této dávky si za ni ale podle zjištění expertů žádné služby od registrovaných poskytovatelů nekupují. Asociace volá po změnách financování, ministerstvo je připravuje.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp