Kalouskův návrh už dříve nepodpořil sněmovní ústavně-právní výbor. Ministr financí jej zdůvodňuje tím, že zákonodárci stejně podle něho neumějí instrument využívat, jak by měli. Vydávání poslanců k trestnímu stíhání by se nestávalo předmětem politického boje, poznamenal.
Nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku mandátu
Stejnou poslaneckou novelu, která ruší doživotní imunitu, Sněmovna schválila loni v únoru. Později ale narazila v Senátu, senátoři ji i kvůli absencím řady z nich nepřijali o dva hlasy. Poslanci a také senátoři obratem předložili úpravy znovu.
Nadále by podle předlohy platilo, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale Sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku mandátu. Obdobně by to platilo pro ústavní soudce.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp