"Nový prezident, obrazně řečeno, obuje boty předchozího prezidenta a vykonává oprávnění a kompetence, které se pojí k prezidentské funkci a které je třeba vykonat. Tato oprávnění a kompetence nejsou osobní výsady, nýbrž pojí se k funkci, a je v zásadě lhostejné, kdo funkci vykonává," uvedla bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.
Jde o instituci, ne o osobu
"Prezident jako prezident, jde o instituci, nikoliv o osobu," přisvědčil ústavní právník Jan Kysela, podle něhož nový prezident "nastupuje do jedoucího vlaku". Prezident má z ústavy na posouzení zákonů 15 dní. V případě Klause, jehož mandát skončí 7. března, tato lhůta začne plynout od 21. února. Inaugurace Zemana je naplánována na 8. března.
Možnost, že by normy doručené tento měsíc na Hrad mohl podepisovat až nový prezident, by se mohla aktuálně týkat šesti norem, které minulý týden zamítl nebo doporučil upravit Senát, například zákona o zavedení povinných elektronických lékařských předpisů. Sněmovna má o nich znovu rozhodovat příští týden. Záleželo by na tom, jak rychle budou zákony poslány na Hrad.
Na Zemanovi bude také podpis pod doplňkem lisabonské smlouvy, který se týká nového záchranného fondu eurozóny - Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). ČR je poslední zemí EU, která ratifikaci nedokončila. Senát před dvěma měsíci neúspěšně vyzval Klause, aby loni parlamentem přijatý dodatek podepsal.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh