„V žádném případě nesouhlasím ani s výrokem a nesouhlasím především s odůvodněním rozhodnutí úřadu. Mám možnost do 15 dnů podat proti tomuto rozhodnutí rozklad a toto učiním,“ prohlásila šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze a pro Český rozhlas doplnila: „Pokud mi nebude v rozkladu vyhověno, obrátím se na správní soudnictví, které přezkoumává v odůvodněných případech, to znamená na základě návrhu účastníka řízení, rozhodování správních orgánů. Takže se obrátím případně s přezkumem na soud.“
Jednala jsem podle zákona
Lenka Bradáčová trvá na tom, že platy zaměstnanců zveřejnila v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím poté, co se na úřad s takovou žádostí obrátil jeden občan.
Pokud jde o kritizované zveřejnění jmen zaměstnanců, nikoliv jenom státních zástupců, se šéfka úřadu podle Českého rozhlasu odvolává na rozhodovací praxi Nejvyššího správního soudu a jeho rozsudky, z nichž při svém rozhodnutí vycházela. A rozhlas.cz cituje:„Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí jasně zkonstatoval, že informace, pokud se dotýká platových podmínek, se vztahuje nejen ke jménu a příjmení, ale také k bydlišti a datu narození.“
Bradáčová dodává „Jelikož toto tazatel nevyžadoval, tak jsme tyto dva údaje nezveřejnili. Já si stojím za tím, že i jména a příjmení jsou údajem, který má být zveřejněn,“ řekla.
Němec čeká na pravomocné rozhodnutí
Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec nechce prý pokutu komentovat, dokud nebude rozhodnutí pravomocné. Už dřív se ale nechal slyšet, že státní instituce by měly zveřejňovat jen platy lidí na vedoucích místech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr