Podle Vlka se z původně dobře míněné akce „čisté ruce“ dnes stává nezodpovědné přesouvání pravomocí při řízení státu do rukou nevolených represivních orgánů.
Na popření premis policie stačí zdravý selský rozum
Policie tvrdí, že tehdejší ministr Julínek připustil sjednání zakázky, která je náročná pro státní rozpočet víc, než kdyby stejnou službu poskytoval stát.
„Je zcela zjevné, že policejní orgány vycházejí z premisy, na jejíž popření stačí zdravý selský rozum, a to že stát jaksi disponuje mnoha činnostmi zadarmo, a proto jsou jeho náklady nižší,“ uvádí Vlk. Stát totiž například využívá infrastrukturu, která se do přímých nákladů nepočítá, a proto se v ekonomických kalkulacích neprojevuje.
Stavění zakázek na míru je dokladem pečlivého uvažování o tom, jak vyřešit problém
Dále policie uvádí, že při sjednávání zakázky byly zvýhodněny konkrétní firmy. Podle Vlka je skličující posouzení „nevhodného výběru“ firem pro provozování letecké záchranné služby na území ČR.
„Asi nebude mnoho firem, které by jí nabízely, stačí se jenom podívat, kolik má Česká republika obyvatel, jaké jsou její ekonomické možnosti a jaké je její teritorium. Za těchto okolností je „stavění zakázek na míru či zrychlené výběrové řízení, oslovování apod.“ nikoli iluzí, ale naopak dokladem pečlivého uvažování o tom, jak problém řešit,“ tvrdí advokát Vlk.
Vlk odmítá, že by v této zakázce šlo o zvýhodňování jedné firmy na úkor konkurence. Celý případ má několik podrovin.
Co je trestného na tom, když starosta předstírá povodně, aby vybral peníze na opravu chodníků?
Jednání politiků by mělo být shledáváno jako trestné jen tehdy, pokud je zhoubné pro společnost. Ta spočívá v okamžitém konkrétním obohacení se. Politik by neměl být trestán, pokud učiní hloupé rozhodnutí a promrhá obecní prostředky.
Navíc tvůrci této politiky jsou politici sami. Protože trestní stíhání se rozjíždí na základě trestních oznámení, která podávají právě politici.
Vlk prohlašuje, že dříve byli politici stíháni za skutečně kriminální činy. „Ale dnes? Ptám se oprávněně, co je trestného na jednání starostů, stíhaných dnes na severu za to, že předstírali povodně, které nebyly, aby získali peníze na opravu obecních chodníků? A ty obecní chodníky opravili. Nikomu ty peníze nechybí a rozplynuly by se v jinak anonymní armádě úředníků, která by je spotřebovala na dovolené ve svých rekreačních střediscích s dotovanou stravou odborů,“ polemizuje advokát.
Podle Vlka je tedy otázka, proč by politici neměli být stíháni, především otázkou politologickou. Právní hledisko by se mělo uplatňovat až na posledním místě. Právo má nastupovat tam, kde společnost selhává, což se prý v případě Julínka nestalo.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe