Julínek se brání: Podle této logiky by museli obvinit celou vládu

20.05.2013 9:26 | Zprávy

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek poskytl časopisu Týden rozhovor. Vyjadřuje se v něm hlavně k obvinění kvůli převedení letecké záchranné služby na soukromé firmy. A přechází do útoku. Věc považuje za kriminalizaci politického rozhodování a dodává, že žádnou škodu nezavinil.

Julínek se brání: Podle této logiky by museli obvinit celou vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Julínek, bývalý ministr zdravotnictví

Záchrannou službu provozují od roku 2009 firmy DSA a Alfa Helicopter, které společně vyhrály Julínkův tendr. Podle policie by státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji a státu tak přenesením provozu vznikla škoda 792 milionů korun. Svou vinu Julínek jednoznačně odmítl s tím, že přidělení zakázky soukromým společnostem bylo politické rozhodnutí a nikoli trestný čin.

„Považuji to za kriminalizaci politického rozhodování. Je to věc, která se teď objevuje častěji. Není to příliš dobrý trend,“ říká Julínek pro Týden a dodává, že v jeho případě jde dokonce o rozhodnutí vlády, nikoli jeho. „Když to dovedu ad absurdum: Protože všichni hlasovali jednotně, tak by vlastně musela být stíhána celá vláda.“

Podle Julínka je na celém obvinění nejabsurdnější to, co je v obvinění předpokládáno. "Tedy, že stát je schopen na všech deseti stanovištích zajišťovat leteckou záchranku, že na to má peníze a že existovala vůle státu toto dělat a já jsem ji násilným a úmyslným způsobem překonal“, říká Julínek.

Ministerstva by záchranku neprovozovala levněji

Hlavní spor, jak píše Týden.cz, se vede o cenu provozu letecké záchranky. Policie je přesvědčená, že státní provozovatelé služby ji mohli poskytovat levněji, než je tomu u soukromníků, což prý není možné. Podle Julínka to však ničím nedokládá. „Dokonce se těch resortů ani nezeptali. Vzali cenu, kterou účtují ministerstva obrany a vnitra Ministerstvu zdravotnictví k proplacení za letové hodiny svých dvou stanic. Jenže tyto částky obsahují pouze přímé náklady,“ řekl Týdnu Julínek. Podle něj naopak tyto částky neobsahují nákup vrtulníků, eventuálně výsluhy, další náklady, školení, opravy.

Podle svých předpisů leteckou záchrannou službu měli vojáci a policie provozovat jen jako výjimečnou aktivitu v mimořádných situacích. Důvodem jejich zdráhání leteckou záchranku provozovat byla podle někdejšího ministra také skutečnost, že platby, které za její poskytování dostávají od Ministerstva zdravotnictví, ani zdaleka nepokrývají náklady, které jim vznikají. "Pokryty nejsou platy, výcvik, nákup či údržba vrtulníků a řada dalších položek, jako je údržba stanovišť, náklady na odloučené posádky," uvedl Julínek.

Připomněl, že převod letecké záchranné služby na nestátní subjekty začal v roce 1992 a v době, kdy v roce 2008 on vyhlašoval veřejnou soutěž, už tak pracovalo šest stanovišť z deseti.


 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

20:50 Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

Příští rok podle premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodne, zda si Češi budou věřit a pomáhat si, nebo se …