Sedmého srpna, několik hodin poté, co přicestoval do proruskými separatisty ovládaného Doněcku, vytáhl prý Dmytro Potěchin, aktivista z Kyjeva, před Liverpoolským hotelem svůj fotoaparát. To podle jeho vyprávění pro Financial Times odstartovalo řadu událostí. Objevil se vzbouřenec se samopalem, a když si povšiml, že Potěchin přijíždí z Kyjeva, tak ho sebral, dal mu na hlavu pytel a odvedl ho do prázdného hotelu, kde byl Potěchin vězněn přes noc. Jeho věznění pak trvalo dalších 48 dní.
„Dostávali jsme ovesnou kaši a studenou polévku, pokud se to tak dá označit, dvakrát denně, když to čas dovolil," citují Britské listy Potěchina. „Spali jsme na podlaze na polystyrenu. Byly nás stovky," dodal kyjevský aktivista s tím, že byli zastrašováni a ponižováni.
Vzbouřenci chtěli od vězňů peníze
Potěchin se prý chtěl v Doněcku seznámit se situací a hodlal vyšetřit obvinění, že ukrajinské jednotky ostřelují civilní obytné oblasti. Plánoval o tom údajně napsat článek do jednoho kanadského časopisu.
Jinými vězněnými rukojmími prý byli nejrůznější lidé, od podnikatelů až po narkomany. Na vězně bylo pravidelně naléháno, aby vzbouřencům poskytli peníze. „Mnoho vězňů bylo zastrašováním donuceno vstoupit do vzbouřeneckých jednotek anebo dělat nucené práce, jako bylo čištění ulic, kopání zákopů, převážení ukradených automobilů a přenášení dělostřeleckých granátů,“ popsal Financial Times a tvrdil také, že mnoho vězňů bylo brutálně bito. „Rukojmí měli také podezření, že jsou používáni jako lidské štíty, jejichž cílem bylo zabránit ukrajinským jednotkám ve střelbě,“ dodal.
„I když tvrdili, že bojují proti nacistům," kteří, podle ruské propagandy, ovládli Kyjev, „sami jsou mírnou verzí nacistů," řekl Potěchin. „Ruské nacionalistické názory je vedou k extrémnímu násilí, nenávisti a nesnášenlivosti vůči západní kultuře, homosexuálům a katolíkům. Důsledek vymývání mozků ruskou televizí je vážnější, než jsem si dokázal kdy představit," uvádějí v překladu Britské listy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr