Spojené státy ve středu vyhlásily nové sankce proti Rusku. Jsou doposud nejtvrdší a dopadají například na ropný koncern Rosněft, nebo velké banky a zbrojovky. Americká vláda zakázala jakékoliv kontakty s vybranými ruskými podniky.
Rozšířil se i seznam osob, na něž se sankce vztahují. Například o vůdce Doněcké lidové republiky, nebo o ministra pro záležitosti Krymu. Není však postižen plynárenský koncern Gazprom, který se výrazně podílí na dodávkách plynu do Evropy.
Server Novinky.cz citoval činitele americké vlády, podle kterého byly sankce voleny tak, aby nepoškodily globální ekonomiku. Proto postiženým firmám například omezily přístup na americký trh, ale nezablokovaly jejich majetek v USA.
Zde najdete vše k tématu Ukrajina a Rusko
Ruský prezident Vladimír Putin zatím na summitu zemí BRICS v Brazílii uvedl, že uvalení sankcí na Rusko poškodí i zájmy samotných Spojených států. Když se jej novináři ptali, co na trest, vyhlášený prezidentem Obamou jen několik minut předtím, říká, uvedl že by se novináři měli ptát spíše ve Washingtonu. „My nejsme ti, kteří zavádí sankce,“ ujistil pro agenturu Reuters.
„Sankce mají obvykle bumerangový efekt a v tomto případě bezesporu zatlačí rusko- americké vztahy do kouta,“ ujistil dále ruský prezident. Tento vážný zásah vzájemného vztahu obou velmocí podle něj poškodí i USA a jejich občany. A to i přesto, že Rusko nehodlá ani za těchto okolností zavírat dveře dalšímu jednání.
„Například americké společnosti, které mají zájem v Rusku podnikat, budou nyní oproti svým konkurentům jistě znevýhodněny,“ jmenoval Putin příklad negativních důsledků pro USA. „Dali jsme třeba největší americké společnosti příležitost pracovat v arktickém šelfu. To snad USA nemají zájem, aby tato spolupráce dále fungovala?,“ podivil se prezident. Američané podle něj poškozují své největší společnosti, a přitom ani přesně nevědí, proč.
„Opravdu doufám, že zdravý rozum a ochota řešit všechny spory mírově a diplomatickými prostředky zvítězí,“ uvedl dále prezident Putin. Ten se na jednání také vyjádřil k současné situaci na Ukrajině a případné půjčce, kterou by země mohla čerpat.
Podle Putina je nezbytné, aby se pomohlo místním obyvatelům, a nikoliv oligarchům. Způsob, jakým má být půjčka od Mezinárodního měnového fondu poskytnuta, podle něj vzbuzuje obavy. „Tyto fondy jsou pod záminkou sociální pomoci nasměrovány na podporu vojenského tažení,“ vyjádřil se prezident.
Pomoc, která měla podpořit bankovní sektor na Ukrajině, podle něj navíc většinou skončila v rukou místních oligarchů. „Podporováni by měli být nejen oligarchové a podvodníci, ale také obyčejní lidé,“ řekl prezident podle agentury Reuters.
Následně ještě obvinil USA, že současný rozvrat Ukrajiny, který skončil občanskou válkou, je i důsledkem jejich politiky. „Ti, kteří nutí země k takovým krokům, by nikdy neměli zapomenout, že krev vojáků i civilistů je na jejich rukou. Slzy matek, vdov a sirotků jdou za nimi. A této odpovědnosti se nezbaví,“ uzavřel ruský prezident.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav