Analytik Žantovský nechápe: Halík v ČT pronese velmi brutální tvrzení o "skutečných agentech terorismu" a redaktor mlčí

21.11.2015 9:30 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Rozhovor se spisovatelem Benjaminem Kurasem a jeho prognostické desatero k migrační krizi zaujaly v uplynulém týdnu Petra Žantovského, a tak mu vyhradil podstatnou část svého pravidelného ohlédnutí za uplynulým týdnem v médiích. Nemohl přejít ani vyjádření Tomáše Halíka, jenž ty, kdo se starají o přežití vlastního národa a apelují na jeho sebezáchovné reflexy, označil za agenty terorismu, ale žádná reakce ze strany redaktora České televize k tomu nepřišla.

Analytik Žantovský nechápe: Halík v ČT pronese velmi brutální tvrzení o "skutečných agentech terorismu" a redaktor mlčí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Významnou část svého pravidelného ohlédnutí za tím nejzajímavějším, co v uplynulém týdnu přinesla domácí média, věnuje Petr Žantovský rozhovoru, který vedl pro deník Právo František Cinger s olomouckým rodákem, dramatikem a prozaikem Benjaminem Kurasem, žijícím od roku 1968 ve Velké Británii. „Předem je důležité říci, že Cinger a ´jeho´ deník, kdybychom to chtěli vzít zjednodušeně, stojí na levé části politického spektra, zatímco Benjamin Kuras je celoživotní konzervativec. Když si však jeho slova přečtete, zjistíte, jak se smývá ono zjednodušené pravolevé vidění určitého portfolia témat, protože podstatné už je jen to, co kdo říká, a ne z jakých východisek vzešel. Možná je to také příznak objektivně vysokého stupně aktuálnosti a nebezpečnosti problému, jakým je migrace, za nímž vlastně mizí všechny jiné subtilnější různice,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Poukazuje na to, že z bližšího pohledu lze zjistit, že při řešení právě tohoto problému se rýsuje úplně nová hranice. „A to mezi tím, čemu se dřív říkalo levice a obsahuje to spíše sociálně-inženýrské snahy o řízení spontánních společenských a ekonomických dějů, a tím, co si představíme pod pojmem pravice, tedy mimo jiné vlastenectví, snaha o uchování kulturních hodnot dané entity, úsilí o zachování maximálních svobod pro jedince i společnost. A také rozhodnější a prozíravější postoj vůči rizikům, které tyto konzervativní hodnoty ohrožují. V tomto ohledu se nám tzv. pravicová premiérka Merkelová jeví jako ryzí představitelka levice, zatímco sociální demokrat Fico se v této věci chová velmi konzervativně. Posuďte sami prognostické desatero Benjamina Kurase – a sami si dosaďte jednotlivé politiky, kteří zastávají a prosazují ten či onen přístup k migrační krizi,“ vybízí mediální analytik:

1. Radikální muslimové provedou teroristický útok, „vyprovokovaný“ nějakým zlem Západu. 

2. Umírnění muslimové se distancují a zdůrazní, že jde jen o nepatrnou menšinu radikálů. 

3. Titíž umírnění muslimové si postěžují na zesílenou vlnu islamofobie namířenou na mírumilovnou většinu a varují, že by mohla vyprovokovat další terorismus. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …