Ať Německu vládne místo Merkelové pan Václav Klaus. Takové nadšení vyvolal náš exprezident, když napsal o uprchlících

21.09.2015 17:16 | Zprávy

Bývalý český prezident Václav Klaus zaujal německé čtenáře svým textem pro deník Die Welt. Varoval v něm před dalším pokračováním současné politiky vůči uprchlíkům, která podle něj už začíná ohrožovat samotné základy evropské civilizace. V diskusi pod článkem se pak objevilo množství souhlasných komentářů, které vyvrcholily prosbami, zda by se český exprezident nemohl stát německým spolkovým kancléřem.

Ať Německu vládne místo Merkelové pan Václav Klaus. Takové nadšení vyvolal náš exprezident, když napsal o uprchlících
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Václav Klaus na knižním veletrhu

„Mám hluboké obavy o budoucnost Evropy. O nic menšího nejde,“ uvedl Václav Klaus svůj text. Zkritizoval spolkovou kancléřku Merkelovou i německého prezidenta Joachima Gaucka a další za jejich slova, že migranti budou moci v Evropě žít. Podle Klause nejde o humanitární gesto, ale o medvědí službu pro Evropu. Názory, že se běžence podaří do evropské společnosti integrovat, jsou podle Klause mylné a současné Německo o tom samo předkládá množství důkazů.

Víru, že migranti se ze zcela odlišných kultur dokážou přizpůsobit evropskému životu, považuje Klaus za pošetilou. „Je známo, že základní vzorec chování si každý člověk osvojuje v mládí, nejdůležitějším tvárným prvkem je většinou rodina,“ připomíná v textu pro Die Welt.

Zároveň se však Klaus obává, že někteří lidé v Evropě skutečně jsou ve smysluplnou integraci ochotni věřit, a v tom se podle něj skrývá největší nebezpečí. „Je možné, že zastánci masového přistěhovalectví věří na moc převýchovy, manipulace a indoktrinace, že sní o stvoření nového člověka, který bude podle jejich představ formován zcela v duchu tradice geniální knihy Konec civilizace Aldouse Huxleyho,“ napsal exprezident.

Ten prý nevěřícně sleduje, jak současní evropští politici místo zastavení vlny, která Evropu zaplavuje, řeší to, jak imigranty nejlépe přivítat a jak jim přislíbit co nejlepší život. Klaus vyjádřil obavy, že se tak děje zcela záměrně, pod taktovkou těch, kteří věří, že tímto způsobem skončí stará Evropa a na jejích troskách budou moci vybudovat Evropu novou. Imigranti by tak podle něj mohli přispět k realizaci utopie „evropského národa“.

Klaus kritizoval i to, že se veřejná debata o problému stala naprosto neseriózní a zavádějící. Typickou ukázkou je podle něj vymáhání užívání termínu „uprchlík“ místo nekorektního výrazu „migrant“, či dokonce „ekonomický migrant“.

V diskusi, která se pod Klausovým textem na Die Welt rozproudila, se bývalý prezident mohl dočíst řadu komplimentů. „Pane Klausi, velké množství Němců s vámi souhlasí a vidí ‚uvítací kulturu‘ jako slovo roku. Následky politiky Merkelové a Gaucka jsou pro Evropu fatální,“ objevilo se například v diskusi. „Velké množství Němců s vámi souhlasí,“ znělo rovněž.

Jiní oceňovali, že Klausův text byl vydán, což je podle nich znakem, že do veřejné debaty o problému se vrací rozum. „Publikace takového textu od Klause, který situaci pečlivě vystihl, ukazuje, že po kolektivním šílení nebyla ještě zcela opuštěna osvícenská kritika. Takže je tu ještě naděje,“ napsal jeden ze čtenářů.

Někteří čtenáři rovnou prosili, zda by bývalý český prezident nepomohl v Německu i jako politik. „Václav Klaus, nejlepší prezident, kterého jsme nikdy neměli,“ psal se zármutkem jeden z diskutujících. „Potom, co jsem si článek přečetl s rostoucím nadšením, jsem se podíval nahoru, kdo to napsal. Můžeme mít pana Klause za spolkového kancléře, prosím?“ žádal další čtenář.

Jiní se Klausem nechali inspirovat a vzpomněli si při tom na jeho doporučení, že jako německý volič by dal svůj hlas seskupení Alternativa pro Německo. „Pan Klaus nedávno řekl, že kdyby byl Němec, volil by Alternativu pro Německo (AfD). Udělám to,“ slíbil jeden z účastníků diskuse.

„Vážený pane Klausi, vážím si vás a děkuji vám za vaše slova, se kterými mohu jen souhlasit. Adresujete svoji kritiku německému lidu... Problém je, že německého lidu se nikdo neptal ani trochu,“ vysvětloval jiný diskutující.

Objevily se však i kritické názory, jeden z nich se pustil do Klause kvůli jeho rýpnutí do Angely Merkelové, že si populisticky dělala „selfíčka“ s uprchlíky. „Pane Klausi, statisíce uprchlíků byly na cestě do Evropy nebo v Evropě před selfie s kancléřkou. Podívejte se do dárcovského seznamu UNHCR, mezinárodní pomoci pro uprchlíky, která musí snižovat počet svých spolupracovníků v táborech v Libanonu a Turecku kvůli nedostatku měsíční platební pomoci od států,“ vzkázal bývalému prezidentovi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…