Ministerstvo financí původně navrhovalo tzv. zastropovat pouze 60procentní paušál. Zároveň navrhovalo, že by živnostníci využívající paušály nemohli využít daňovou slevu na poplatníka. Na druhou stranu původní návrh z dílny ministerstva navracel živnostníkům využívajícím paušál daňové zvýhodnění na manželku a na děti.
„Po dnešní vládě jsme měli koaliční radu, kde jsme řešili situaci ohledně živnostníků. Ten pracovní návrh, který MF dalo do připomínkového řízení, nebyl konzultován s koalicí ani vládou. Bylo to unáhlené. Vedli jsme o tom debatu na koaliční radě a domluvili jsme se, že navrhneme zastropování všech paušálů a vše ostatní se nezmění," uvedl Babiš.
„Pro nás je nový návrh akceptovatelný. Bude tak možné využívat daňové zvýhodnění na poplatníka," uvedl Havlíček.
Babiš dále uvedl, že návrh ministerstva nadále počítá se znovuzavedením daňové slevy na poplatníka u pracujících důchodců.
Aktuální výše paušálů podle druhů příjmů:
- 80 % z příjmů ze zemědělství, lesnictví a vodního hospodářství.
- 80 % z příjmů ze živností řemeslných.
- 60 % z příjmů u ostatních živností.
- 40 % z příjmů podle zvláštních předpisů, nezávislých povolání a z autorských práv. Maximálně lze odečíst 800.000 korun (tomu odpovídá příjem 2,000.000 korun). K příjmům přesahujícím tento limit se při použití paušálu již žádné výdaje neuplatní.
- 30 % z příjmů z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku. Maximálně lze odečíst 600.000 korun (tomu odpovídá příjem 2,000.000 korun).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp