Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra řekl, že rozhodnutí soudu respektuje, ale nic to nemění na názoru znalců, kteří říkají, že lidí, kteří byli evidováni, a přesto nespolupracovali, je minimum. "Soud nerozhoduje o historické pravdě. Soud může vydat stanovisko, které je v právních rovinách závazné, ale tím se neruší názor historiků a badatelů. Ti se i poté mohou držet výkladu, že když se někdo pravidelně scházel s StB a dostával od ní úkoly, je to vědomá spolupráce. Zároveň zdůrazňuji, že historikové nejsou od toho, aby vynášeli rozsudky," uvedl Hazdra.
Bratislavský soud dnes v zatím nepravomocném rozsudku uvedl, že neměl za prokázané, že Babiš vědomě spolupracoval se Státní bezpečností a že byl jejím agentem. Slovenský Ústav paměti národa, s nímž se Babiš soudil, se vůči rozhodnutí soudu odvolá.
"Rozhodnutí soudu dokazuje, jak je systém lustračního zákona absurdní a nespravedlivý tím, že je založen na evidenci komunistické StB a principu kolektivní viny. Historie a jednotlivé lidské osudy jsou zkrátka složitější než šablona lustračního zákona," uvedl ministerský předseda.
"Výsledek jsem očekával a jsem rád, že to skončilo s tímto pro mě pozitivním výsledkem. Nikdy jsem nespolupracoval, nic jsem nepodepsal. Je to pro mě velká satisfakce, dva roky jsem byl neoprávněně urážen," řekl novinářům Babiš s tím, že dostává desítky gratulací. Celá kauza podle něj byla podivná a měla "politický nádech". Babiš tvrdí, že byl kvůli práci v zahraničním obchodu pod drobnohledem StB. "Nebylo to nic příjemného. Byl jsem obětí, a ne nějaký spolupracovník," dodal.
Zeman Babišovi poblahopřál
Prezident Miloš Zeman přes svého mluvčího vzkázal, že rozhodnutí nezávislého soudnictví musí respektovat každý demokrat. "Já takové rozhodnutí respektuji rovněž a blahopřeji panu Andreji Babišovi," doplnil.
Šéf třetí koaliční strany, lidovec Pavel Bělobrádek, uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje. Pro koalici to není špatná zpráva, napsal.
Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je třeba rozhodnutí soudu respektovat. "Každý ať si ale položí otázku, jestli více věří slovenskému Ústavu paměti národa a jeho specialistům, nebo Andreji Babišovi a dvěma estébákům, kteří svědčili v jeho prospěch," řekl Kalousek. Podle šéfa ODS Petra Fialy zůstává Babiš bez ohledu na dnešní rozsudek člověkem, který disponuje nebývalou kombinací ekonomické, politické a mediální moci. "Pro kvalitu demokracie je dnes větší otázkou jeho přítomnost než jeho minulost," sdělil Fiala.
Politolog Zdeněk Zbořil je přesvědčen, že dnešní verdikt nebude mít žádný výrazný vliv na vládu nebo vztahy v koalici. "Já myslím, že ne, že s tím všichni počítali, že to tak dopadne, jeho přátelé i nepřátelé, protože bohužel jsme si zvykli, že ten lustrační zákon je taková legrace, pro někoho platí, pro někoho neplatí," řekl. Také podle Zbořila je zákon vytvořen a používán účelově.
"Rozsudek je jen o oprávněnosti evidence, nepochybně spekulace o vztahu k StB budou trvat dál," míní zase místopředseda komunistů Jiří Dolejš. "Občany ale bude víc zajímat, jaký bude Andrej Babiš politik a jak propluje úskalím střetu zájmů," doplnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk