Soudní cesta podle náměstkyně předpokládá, že tím, kdo o odčerpání majetku rozhodne, bude soud. Daňová cesta by znamenala, že majetek by se odčerpával prostřednictvím zvláštní daně. „Ta ovšem ze své podstaty nemůže dosahovat 100 %, takže docílí pouze částečného čerpání,“ uvedla Hornochová.
Než se ale předloží paragrafovaný návrh zákona, musí dojít k základní dohodě mezi ministerstvy, právníky a soudci nad tím, jaký majetek bude zákonem postihován, jaká bude míra důkazního standardu a v jakém řízení budou tyto skutečnosti zjišťovány. Je třeba také rozhodnout, zda zákon bude cílit na člověka, nebo na majetek, u něhož nebude prokázán jeho původ. Rovněž je nutná shoda na tom, jak se bude nelegální majetek postihovat a kdo to bude mít v kompetenci.
Hornochová také zmiňuje, že jedním z nástrojů, které lze při prokazování původu majetku využít, je majetkové přiznání. V současnosti existuje institut, lidově zvaný majetková přiznání politiků, kterým vybraní veřejní funkcionáři formou čestného prohlášení sdělují mimo jiné informace o svém majetku a příjmech. „Podle našeho názoru to stačí a rozhodně nebudeme navrhovat plošná majetková přiznání,“ uvedla Hornochová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam