Baptisté mají za to, že se jim za minulého režimu nestala majetková křivda, která by odpovídala 227 milionům korun, jež jim přiřkl stát na základě zákona o vyrovnání státu s církvemi. Z toho ovšem plyne, že jednou přijde den, kdy baptisté budou muset najít vlastní zdroje financování, až vyschne přítok finančních příspěvků od státu. Na chod církve by mohly přispívat např. tři tisícovky jejich věřících.
První kompenzace dorazí ke konci roku
"Nebudeme ani dodatečně podepisovat smlouvu se státem, a tím pádem na to nebudeme mít nárok. Rozhodnutí je konečné," potvrdil předseda výkonného výboru Milan Kern. A zdá se, že delegáti jsou v rozhodnutí skutečně za jedno. "Naši bratři, kteří zažili tu dobu, nevnímají, že by se staly nějaké velké křivdy, co se týče majetku," řekl jeden z delegátů.
Dalších šestnáct církví o majetkové vyrovnání se státem stojí. Obdrží nemovitosti za 75 miliard a finanční kompenzaci ve výši 59 miliard korun plus inflace za majetek, který už není možné vrátit. "První kompenzace půjde na přelomu listopadu a prosince," upřesnil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Do sedmnácti let jim stát přestane hradit platy duchovních za 1,5 miliardy ročně.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp