Možné zrušení druhého pilíře důchodového systému se během pár dní stalo „politickým hitem“. Nejprve čerstvá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) při svém nástupu do úřadu avizovala, že vláda Bohuslava Sobotky plánuje druhý pilíř penzijního systému skutečně zrušit - měl by se sloučit s penzijním spořením. Debata se následně poté kolem toho rozvířila v televizním debatním pořadu Partie, v němž ministryně Marksová navíc ubezpečila, že kvůli rušení pilíře nebudou státu hrozit od finančních institucí žaloby ani arbitráže.
Do třetice se o pilíři mluvilo i v pořadu České televize Interview Daniely Drtinové. Hostem zde byl v pondělí někdejší odborářský boss a poslanec, předseda sociálního výboru Jaroslav Zavadil (ČSSD). Ten zde kromě jiného popsal, že druhý pilíř důchodové reformy byl koncipován nesmyslně.
„Je nefér na jednu stranu říkat – a je to především pravicová rétorika - aby se dávaly peníze do druhého pilíře povinně, ale přitom by se odčerpávaly peníze z pilíře prvního, a navíc se do prvního přilévaly ještě peníze prostřednictvím DPH,“ podotkl Zavadil k této věci s tím, že na poškozování prvního pilíře již dávno poukazoval on, i další lidé z Konfederace odborových svazů.
Na to ale Drtinová uvedla, že ve druhém pilíři je jen osmdesát tisíc lidí a stát tak do něj dává pouze padesát milionů měsíčně.
„To je kapka v moři a je to údaj z Ministerstva práce a sociálních věcí. Pak přijde nová vláda a stát tak ztrácí kontinuitu a lidé ztrácí důvěru ve stát a to všechno kvůli padesáti milionům měsíčně?“ otázala se k tomu Drtinová s připomínkou, že spousta lidí do druhého pilíře nevstoupila už proto, neboť sociální demokraté k tomu dělali antikampaň.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová