„Správní akt se stal účinným dle tehdy platného – stejně jako dle současného – právního řádu okamžikem doručení,“ tvrdí kancléř českého velkopřevorství suverénního řádu maltézských rytířů Johannes Lobkowicz. K doručení prý došlo až v březnu, pročež prý mají rytíři nárok na vrácení půdy. Haramul tento argument neuznává a připomíná, že o konfiskaci majetku rozhodla ještě demokratická vláda zvolená v roce 1946.
Odborník na správní právo Pavel Mates se přiklání spíše ke stanovisku řádu. Za rozhodující totiž z hlediska práva považuje okamžik doručení rozhodnutí. Čtyřiadvacátého února přišel řád o 120 hektarů, po pětadvacátém únoru o dalších 47 hektarů. O ty už se tedy spor nevede.
Maltézští rytíři přišli o majetek již v roce 1942, kdy půdu nacistům prodal nucený správce, řád se však po válce o majetek soudil a v roce 1947 jej získal zpět. Starosta Haramul k tomu ale dodává, že má k dispozici dokumenty, které prokazují, že v roce 1948 byla řádu vyplacena náhrada za zabavený majetek. Představitelé řádu to však jednoznačně popírají. Starosta věří, že se nakonec bude o majetek soudit a zvítězí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp