Lipovská připomíná, že Rada ČT je ustanovena zákonem a právě ona dohlíží na to, jak Česká televize užívá prostředků vybraných od koncesionářů. V této souvislosti zmiňuje Nejvyšší kontrolní úřad, který může kontrolovat pouze hospodaření s poplatky a sám uznává, že pouze Rada ČT má pravomoc kontrolovat, jak ČT nakládá se svým majetkem. Rada ČT tento úřad však o kontrolu požádat nemůže, k tomu se může NKÚ buď rozhodnout sám, nebo z pokynu Sněmovny. Jak Lipovská upozorňuje, suma vybraná z poplatků je ve výši 5,7 miliardy, tedy se rovná některým kapitolám státního rozpočtu. I zaměstnanci ČT se jí prý ptají, kam tyto peníze směřují, protože jejich výplatní páska to údajně není.
Ekonomka se domnívá, že ten, kdo zákon o ČT tvořil, předpokládal, že Rada a Česká televize budou spolupracovat. „Nevybavil totiž Radu přesně vymezenými nástroji a pravomocemi, které by jí umožnily přístup k informacím o hospodaření v okamžiku, kdy management spolupracovat nechce a uchýlí se k obstrukcím s odvoláním na doslovnou dikci zákona,“ říká a odvolává se na fakt, že Radě bylo odmítnuto poskytnutí závěrů auditu ve věci správy a evidence nemovitostí. Jedná se o studio v Ostravě, které stojí na pozemku, který ČT nevlastní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas