Česko se Rwandou navázalo oficiální kontakty v oblasti obrany v roce 2009. Na konci minulého roku Rwanda projevila podle mluvčího Ministerstva obrany Jana Pejška zájem o prohloubení spolupráce a navrhla uzavřít mezivládní Dohodu o obranné spolupráci, která by nahradila memorandum z roku 2009.
Pro Česko má posílení spolupráce znamenat především větší šance pro český obranný průmysl
„Účelem dohody je vytvořit předpoklady pro další rozvoj spolupráce v oblasti obrany mezi Českou republikou a Rwandou," uvedl už dříve mluvčí ministerstva. Dokument vymezuje oblasti takové spolupráce. „Jedná se mimo jiné o výměnu informací v oblasti obrany a zkušeností z operací, posilování protiteroristických schopností, spolupráci v oblasti vojenského výcviku a vzdělávání, spolupráci v oblasti obranného výzkumu a vývoje a spolupráci při pořizování obranného materiálu a služeb," doplnil Pejšek.
Pro Česko má posílení spolupráce znamenat především větší šance pro český obranný průmysl. „Česká strana by profitovala zejména v oblasti ekonomické, neboť se jí díky navrhované smlouvě usnadní přístup na rwandský obranný trh, který nabízí, vzhledem k rychlému rozvoji Rwandy a tamní bezpečnostní situaci, nové příležitosti pro český obranný průmysl," dodal Pejšek.
Od poloviny 90. let panuje napětí mezi Rwandou a Kongem. Během dvou válek v Kongu Rwanda podporovala protivládní rebely, oficiálně se ze země stáhla až v roce 2003. Podle OSN však i poté pomáhala povstalcům z hnutí M23, kteří donedávna operovali na území východního Konga. Rwanda všechna obvinění odmítá a viní naopak Kongo, že poskytuje útočiště hutuským milicím. Ty mají na svědomí genocidu ve Rwandě, která si v roce 1994 vyžádala životy asi 800.000 Tutsiů a umírněných Hutuů. Rwanda si letos připomíná dvacetileté výročí od počátku genocidy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp