„Najednou tady nebyl žádný vůdce národa,“ posteskl si. Osobně tehdy velmi silně pomýšlel na emigraci, ale nakonec v zemi zůstal, protože tu měl osamělou matku.
Na otázku moderátorky, zda se tehdy národ příliš snadno nevzdal, Kroupa uvedl, že lidé, kteří ovládali veřejný prostor, naléhavě žádali lidi, aby nedali sovětským vojákům záminku k ospravedlnění zásahu. Ti, kteří by se okupantům postavili, by se vystavovali podezření, že pracují pro Sověty.
Dubček měl v sobě cosi lidského. Ale i zmateného
Kroupa se v 90. letech jako poslanec měl možnost s Dubčekem osobně seznámit. Dubček měl prý v sobě cosi lidského, na rozdíl od ostatních komunistů. Zároveň ale i cosi zmateného. „Ve Federálním shromáždění se mě snažil přesvědčit, že v roce 1968 chtěli vybudovat demokracii,“ uvedl Kroupa s tím, že si Dubček ale v tehdejší době neuvědomoval limity zahraniční politiky.
Vyzdvihl odvahu herce Josefa Kemra, který odmítl vyznamenání, když řekl, že nemůže přijímat vyznamenání, pokud je v zemi okupant.
Stíhání Semelové skončí bez výsledku?
V pořadu opět zazněl záznam proslulého vystoupení komunistické političky Marty Semelové z Hyde parku, v němž vpád vojsk Varšavské smlovuy do Československa v srpnu 1968 označila za internacionální pomoc, která komunistům přinesla problémy.
Moderátorka Světlana Witowská v této souvislosti zmínila, že Semelová kandiduje do pražského zastupitelstva. Podle Kroupy lidé jako Semelová nenávidí nový režim. „Nadále šíří ruskou propagandu,“ posteskl si. Ohledně stíhání Semelové za uvedený výrok si myslí, že v současné atmosféře skončí do ztracena. „Za situace, kdy je řada občanů na současný režim naštvaná kvůli četným aférám a korupci prý orgán činný v trestním řízení zvažuje, jestli stíháním Semelové nezpůsobí ještě větší škodu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam