„Řecko se stalo předmětem experimentálního programu, který se do historie zapíše jako nejhorší makroekonomický plán v historii,“ cituje slova exministra BBC. Řecko mělo na výběr, podle Varufakise mohlo zkusit hájit vlastní cestu, která by zřejmě vedla ke konci premiéra, nebo kapitulovat. A premiér Alexis Tsipras se rozhodl kapitulovat. Varufakis ale opustil post ministra financí ještě dlouho před tím. Učinil tak poté, co prakticky vyhrál v řeckém referendu, v němž občané Řecka odmítli návrhy věřitelů.
V reformní plán podle vlastních slov nevěří ani premiér Tsipras, který dohodu podepsal. Co bude s Řeckem dál, se uvidí, ale občané se mohou těšit alespoň na to, že se po třech týdnech otevřou řecké banky. Lidé budou i nadále omezeni v možnosti vybírání hotovosti ze svých účtů, a to na 420 euro za týden, ale něco je lepší než nic.
Sluší se také dodat, že poslanci nejsilnější ekonomiky EU, Německa, v pátel odhlasovali další půjčky Řecku, které se zavázalo ke tvrdým reformám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp