Bývalý šéf protokolu Hradu Forejt nastoupí do Klausova institutu

03.02.2017 16:45 | Zprávy

Bývalý ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt nastoupí do Institutu Václava Klause. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Protokol Hradu vedl Forejt již v době, kdy byl prezidentem právě Klaus. Z funkce odešel loni v prosinci poté, co média upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně zachycen. Hrad sdělil, že Forejt se funkce vzdal z osobních a zdravotních důvodů.

Bývalý šéf protokolu Hradu Forejt nastoupí do Klausova institutu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt

„Tu spolupráci zprovozníme od příštího týdne,“ řekl Aktuálně.cz ředitel Klausova institutu Jiří Weigl. Nechtěl upřesnit, co bude mít Forejt na starosti. Institut založený v roce 2012 uvádí, že se zabývá „rozvíjením politického a ideového odkazu Václava Klause“, zkoumáním nejnovějších dějin a aktuálními politickými, ekonomickými a společenskými problémy.

Forejt na Hradě působil od roku 2002. Funkce se vzdal na začátku prosince 2016. V posledních měsících, než se v médiích objevily informace o kompromitujícím videu, byl prezidentův protokol spojován s několika spornými situacemi. Forejt musel vysvětlovat zpoždění letadla dopravujícího prezidenta Miloše Zemana na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Z Forejtova odboru také podle Hradu pocházela chybná informace, na jejímž základě Zeman mylně obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání. Forejt byl také často zmiňován v kauze neudělení vyznamenání pamětníkovi židovského holokaustu Jiřímu Bradymu.

Forejta se po odchodu z funkce Klaus zastal. Oznámil, že ho zacházení s Forejtem lidsky velmi zasáhlo. Za šéfem protokolu stál například i v prosinci 2013, kdy média psala o Forejtových nepravdivých údajích o vzdělání.

Prezident Zeman po oznámení Forejtova odchodu z Hradu prohlásil, že stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Podle Zemana záleží na ministerstvu zahraničí a na souhlasu Vatikánu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v reakci na Zemanovo prohlášení řekl, že debaty o obsazování velvyslaneckých postů se mají odehrávat mezi dotčenými státy, a nikoli veřejně.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…