Bývalý ústavní soudce Balík: Pražská kavárna má, co chtěla. A to si za Klause myslela, že hůř už být nemůže...

07.11.2014 8:23 | Zprávy

Bývalý soudce Ústavního soudu a vysokoškolský pedagog Stanislav Balík míní, že poslední počiny prezidenta Zemana naplnily obavy těch, kdo varovali, že přímá prezidentská volba zbytečně rozdělí společnost do dvou nesmiřitelných táborů. Pětadvacet let po revoluci tak prý Česko znovu zažívá nefalšovaný třídní boj.

Bývalý ústavní soudce Balík: Pražská kavárna má, co chtěla. A to si za Klause myslela, že hůř už být nemůže...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Otrokovicích

Prezident Zeman podle Balíka ukázal, že umí polarizovat společnost snad ještě lépe než jeho předchůdce. Skvěle proti sobě umí postavit jak své příznivce, tak své odpůrce. A aby tomu byl dán patřičný rámec, přichází prý Hrad a jeho okolí s termíny „zdivočelá pražská kavárna“ a „kavárenští povaleči“.

„Najednou to vůbec není běžný politický spor, ale vypadá to, že místo 25 let od začátku konce a nesvobody a třídní nenávisti jsme se dějinnou přesmyčkou dostali do roku 1977, 1978. Opět rozdělujeme společnost – už ne na odpůrce a milovníky svobody, ale na kavárnu a nekavárnu. Kavárna je teď symbolem `nelidovosti`,“ píše politolog ve článku uveřejněném na názorové stránce Lidových novin.

Ve skutečnosti se pod zástěrkou odporu vůči zkažené „rádoby intelektuálské pražské kavárenské smetánce“ údajně v naší zemi rozpoutává nová verze třídního boje, kdy je proti dobrému lidu (dělnické a rolnické třídě) stavěn zlý a vykořeněný intelektuál (kdysi vykořisťovatel – buržoa).

„Oprávněné rozhořčení nad nehoráznými kroky prezidenta republiky, z nichž hrubý slovník je jen tím nejméně důležitým, se interpretuje jako spiknutí proti dobrému prezidentovi z lidu a pro lid. Toto spiknutí má být organizováno právě `pražskou kavárnou`, která nesnesla své odstavení od moci - jakoby u ní v posledních dvaceti letech skutečně byla,“ uvádí politolog.

Obavy těch, kdo varovali před přímou prezidentskou volbou jako před něčím, co zbytečně zpolarizuje společnost, se tak údajně naplnily. Balík míní, že dva roky žijeme zcela zbytečně v atmosféře třídního boje, kdy ten, kdo má jiný názor, není oponent, nýbrž nepřítel.

„Paradoxní je, že k dnešnímu třídnímu boji přispěla i sama `kavárna`, když chtěla přímou prezidentskou volbu s tím, že hůř než za Klause být nemůže. Spletla se. Konzervativec dobře ví, že líp už bylo,“ konstatuje Balík.       

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…