Rodící se koalice ČSSD, ANO a křesťanských demokratů ve sněmovně bude disponovat 111 hlasy. Stejné množství hlasů by ale bylo dosaženo, kdyby lidovce při hlasování nahradili Okamurovi poslanci. Ještě větší politickou sílu by pak měli politici ČSSD, ANO a KSČM. Lidovci proto žádají pojistku, že v budoucnu přehlasováni nebudou. Podle informací serveru iDnes.cz trvají na právu veta.
Snaží se nás vytlačit do opozice, uvažuje Bělobrádek
"Myslím, že by mělo být právo veta. Tam, kde ho jeden z partnerů použije, prohlasovat se to nemůže. Už jsem jim to řekl, že chci koaliční pojistku," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek k jednání o vládě. Za velmi podstatné považuje právo veta i místopředsedkyně lidovců Zuzana Roithová. Lidovci už totiž mají jednu zkušenost s obcházením koalice. Docházelo k tomu v době, kdy byla KDU-ČSL a US-DEU v koalici s ČSSD, ale tehdejší premiér Jiří Paroubek řadu věcí prohlasoval s komunisty; své koalici navzdory.
Lidovci mají navíc pocit, že jsou obcházeni již při koaličním vyjednávání. Dohodne se mezi sebou ČSSD a ANO a KDU-ČSL se pak vyjadřuje k hotové věci. To ale nestačí, lidovci chtějí být u tvorby kompromisů. Z členské základny proto zní stále silnější hlasy, že by straně bylo lépe v opozici. Bělobrádek má prý občas dokonce pocit, že obě silnější strany lidovce do té opozice tlačí tím, že otevírají témata pro křesťanské demokraty uzavřená. Konkrétně jde o lustrační zákon, který by se podle lidovců jednoznačně neměl rušit, a také je to problematika vyrovnání státu a církví. Do toho by se podle představ lidovců také nemělo zasahovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp