„Připadá mi to naprosto děsivé. Někdy se mi dokonce zdá, že se situace blíží atmosféře, která panovala v Československu před druhou světovou válkou. Ve skutečnosti nevidím moc rozdílů mezi tehdejšími protižidovskými a dnešními protiuprchlickými náladami,“ uvedla Sibai v rozhovoru pro magazín OnaDnes.
Čechosyřanka chápe, že v Německu mohou být lidé vyděšení, protože integrace milionu uprchlíků nemůže proběhnout úplně hladce. „Ale v České republice problém zatím prakticky neexistuje. Paradoxní je, že většina z těch, kteří křičí nejhlasitěji, by ani nepoznala muslima, když se s ním setká,“ tvrdí. Lidé prý mají obecně svoji představu muslima s plnovousem nebo ženy zahalené od hlavy až k patám a nenapadne je, že by mohl vypadat jako oni. „Takže je to strach z něčeho, co neznají a o čem si jen čtou,“ míní Sibai.
Odpor Čechů přitom dle ní není namířen jen na nově příchozí, odnášejí to prý hlavně muslimové a Syřané, kteří v Česku několik let žijí a pracují. „Teď poprvé se cítí v zemi, která je přijala a kam se bez problému zařadili, ohrožení. Jsou to lidé, kteří tu už žijí třeba deset patnáct let, mají české občanství, ale najednou je na ně nahlíženo jako na nepřátele,“ upozorňuje lékařka.
Příčinu spatřuje Sibai v umělém vyvolávání strachu, na kterém se podílí i prezident Miloš Zeman. „To, co se lidé dozvídají z médií, je děsí. Nebezpečné jsou i názory společenských elit, například prezidenta, který se se svými výroky někdy až příliš nápadně blíží ke krajní pravici,“ uvedla s tím, že „by bylo samozřejmě absurdní prohlašovat, že celou Sýrii zachráníme tím, že ji přestěhujeme do Evropy“. Situace se dle ní musí vyřešit především tam, ale na druhou stranu lidem, kteří prchají před válkou, by měla být poskytnuta pomoc.
Sibai situaci Čechům vysvětluje pomocí paralely s povodněmi. „Mnoha rodinám velká voda vzala dům a veškerý majetek. Lidé se museli jako uprchlíci potloukat po školách, ubytovnách a farách a čekat, až voda opadne. A teď si představte, kdyby ta velká voda neopadla. Miliony lidí v Sýrii se ocitly v té samé situaci. Nikoliv vlastní vinou. Jen s tím rozdílem, že tam nepřišla voda, ale válka,“ vyložila Čechosyřanka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš