Zatímco loni si hlavní dovolenou mezi jedním až dvěma týdny zvolila takřka polovina zaměstnanců, letos jejich podíl klesl na 38 procent.
Češi jdoucí proti proudu
Méně než týden volna v kuse si letos v létě plánuje vybrat 13 procent zaměstnanců (loni 11 procent), přesně týden vcelku zvolí 22 procent (loni 16 procent). Dlouhé dovolené naopak zůstávají spíše výjimkou. Více než tři týdny volna vcelku si letos vybere 13 procent zaměstnanců (loni 11 procent), dva až tři týdny dovolené v kuse plánuje 14 procent (loni 13 procent) lidí.
"V českém prostředí se dále rozšiřuje fenomén krátkých, rozdrobených dovolených. Jednou z příčin je nejspíš také nepříliš uspokojivý vývoj domácí ekonomiky a s ním spojená zvýšená opatrnost lidí, kteří se ve větší míře snaží prokazovat svoji ´nepostradatelnost´ pro zaměstnavatele. Určitě však nejde o příčinu jedinou," míní Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která portál Jobs.cz provozuje.
V evropském kontextu se tuzemský přístup poněkud vymyká, v řadě zemí jsou obvyklé třítýdenní i delší dovolené v kuse. Výsledkem české dovolenkové askeze je mimo jiné fakt, že pouze necelá třetina zaměstnanců si během roku vybere všechno volno, na které má nárok.
Někteří lidé pracují i během dovolené
Co se týče koordinace letních dovolených, v 55 procentech případů se na termínech domluví spolupracovníci v rámci týmu a vedení domluvu obvykle jen s minimem připomínek akceptuje. Naopak v 29 procentech je plánování dovolených centrální, ve 12 procentech jde o plánovanou celozávodní dovolenou, v dalších 17 procentech plán dovolených určuje nebo výrazně upravuje vedoucí. Ve zbývajících 16 procentech se pracovníci mezi sebou nijak nekoordinují a čerpají dovolenou dle libosti.
Pojem dovolená je navíc v řadě případů značně relativní. Podle zjištění z loňského šetření Jobs.cz přibližně dvě třetiny zaměstnanců zůstávají i během dovolené v kontaktu s pracovními povinnostmi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp