Protestující si před Pražský hrad přinesli vlajky Ukrajiny, České republiky a Evropské unie, ale také vlajku ukrajinských nacionalistů. Většina z přítomných také držela fotografie obětí kyjevských protestů. Z náměstí se demonstranti vydali před rakouskou a švýcarskou ambasádu, aby jejich zástupcům předali petici. V ní vyzývají evropské představitele, aby současným vrcholným představitelům zablokovali účty a znemožnili jim přicestovat.
Lídři opozice mají svůj byznys
Navzdory posledním zprávám z Kyjeva, ve kterých představitelé Ukrajiny i opozice oznámili dohodu, protestující zůstali skeptičtí. „Nevěříme Janukovyčovi ani opozici. Lídři opozice mají také svůj byznys," řekla ČTK Anna Rosushanová. Vládu by podle ní měl převzít „někdo z lidu".
Povstání má podle Štětiny výrazně protisovětský a protikomunistický charakter. Ukrajinci neprotestují proti tomu, že nebyla podepsána asociační dohoda, nechtějí především, aby se jejich stát dostal opět pod ruský vliv. „Dnes se situace uklidnila, protože se politická energie přenáší z ulice do parlamentu, který se snaží prosadit usnesení o předčasných volbách prezidenta," řekl. Konec protestů to však podle něj znamenat nebude.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: lze, čtk