Čína, fuj! křičí na Petříčkova nástupce. Ale jsou i jiné záznamy. O jeho minulosti

14.04.2021 7:35 | Zprávy

Od úterního večera, kdy ČSSD po definitivním odmítnutí Lubomíra Zaorálka oznámila nového kandidáta na ministerstvo zahraničí, je osoba Jakuba Kulhánka hlavním předmětem opozičních vášní. Přidali se i někteří novináři. Hlavní výtkou je jeho práce pro CEFC, která je spojována s Jaroslavem Tvrdíkem a vysmívanou „čínskou diplomacií“ prezidenta Zemana. Jakub Kulhánek má však mnohem pestřejší profesní životopis a některé jeho položky by fanoušky liberální demokracie měly spíše těšit…

Čína, fuj! křičí na Petříčkova nástupce. Ale jsou i jiné záznamy. O jeho minulosti
Foto: czechleaders.com
Popisek: Jakub Kulhánek

Miroslav Kalousek, který boji proti čínskému vlivu věnoval posledních sedm let svého opozičního poslancování, považuje Kulhánka za „srozumitelnou volbu“. „Pan Kulhánek pracoval v minulosti pro zájmy CEFC v České republice až do okamžiku, kdy CEFC zkrachovala a pan Jie zmizel v čínských temnicích,“ psal. Pokud takový člověk povede diplomacii, musí už podle Kalouska každý souhlasit s tím, že této vládě je třeba vyjádřit nedůvěru.

Zasvěcené informace insidera z Černína dodal Pavel Telička: „Kulhánek se z MZV už jednou pakoval,“ vzpomínal. Důvody nerozváděl, ale zopakoval tezi, že „představuje dle bezpečnostních expertů bezpečnostní riziko“. Navíc se prý jedná o „Hamáčkovu podržtašku“, takže je to celé „už totální výsměch“.

Zuzana Černá, redaktorka České televize z týmu Nory Fridrichové, upozornila, že Kulhánek opakovaně neuspěl ve výběrových řízeních na náměstka na ministerstvech zahraničí i obrany (v obou na pozici náměstka působil - pozn. red.). Důvodem podle Černé měla být jeho bývalá práce „pro Tvrdíka“ a bezpečnostní riziko pro stát, jak prý tvrdili „někteří analytici“.

Téma „Číňan v Černínu“ pak po svém shrnul Jindřich Šídlo: „Já myslel, že CEFC už zkrachovala a hele, ona má českého ministra zahraničí.“

Pouhý letmý pohled do životopisu ovšem ukazuje, že osmatřicetiletý Jakub Kulhánek rozhodně není spojen pouze s firmou CEFC. Jeho vazby směřují především na politiky ČSSD, zejména Jana Hamáčka, s nímž úzce spolupracoval už od doby, kdy byl v letech 2013-2017 předsedou Poslanecké sněmovny. V té samé době radil i premiéru Bohuslavu Sobotkovi, zejména s jeho návštěvou v USA.

Formálně byl v minulém volebním období zaměstnán jako náměstek na ministerstvu obrany pod Martinem Stropnickým a poté pod Lubomírem Zaorálkem na ministerstvu zahraničí. V tomto volebním období působil s Janem Hamáčkem jako náměstek na vnitru. „Patří mezi mé nejbližší spolupracovníky. Bude mi pomáhat při řízení chodu úřadu. Mimo jiné chci také využít jeho specializace na zahraniční a bezpečnostní politiku při koordinaci spolupráce a aktivit v rámci EU,“ představil jej tehdy Hamáček novinářům.

K náměstkovským funkcím dospěl absolvent mezinárodních vztahů z Univerzity Karlovy a Georgetownské univerzity ve Washingtonu přes působení v neziskovém sektoru. V letech 2008-2011 působil jako analytik v Asociaci pro mezinárodní otázky. Tam analyzoval vztahy EU a NATO s Ruskem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…