„Bezmála 90 procent účastníků referenda na východě Ukrajiny podpořilo ‚lidové republiky‘, ale není jasné, zda tím zároveň souhlasí i s odtržením od Ukrajiny, nebo chtějí ‚jen‘ regionální autonomii, či zda se celým referendem pouze posílila vyjednávací pozice východu Ukrajiny s Kyjevem,“ píše Spencerová v souvislosti s děním na východní Ukrajině.
Ovládnutí menších měst a sabotování referenda
Podle ní pokračující kyjevská „protiteroristická“ operace na jihovýchodě Ukrajiny se v neděli soustředila na ovládnutí alespoň menších měst a sabotování regionálního referenda o budoucím statutu oblasti. „Tato strategie byla nejviditelnější v Krasnoarmijsku, městečku v Donbasu s asi 60 tisíci obyvateli, kde Národní garda obsadila čtyři školy, jež sloužily jako volební místa, a zahájila palbu do voličů na radnici, přičemž nejméně jednoho z nich zabila,“ uvádí analytička.
„Ve Slavjansku vojáci zabavili na 100 tisíc hlasovacích lístků (prý už s vyplněným ANO) ještě před referendem, v Mariupoli pak vojáci zabavili dodávku s asi 10 tisíci vyplněnými hlasovacími lístky po referendu. Při střetech ve městě rebelové podle vyjádření radikálního kyjevského poslance Oleha Ljaška, který byl bojům osobně přítomen, zabili velitele tamní dopravní policie, který se ale posléze objevil živ, ale těžce zraněný, načež podle proruských ukrajinských zdrojů rebelové zajali i samotného Ljaška. To vše následovalo po pátečních bojích, v jejichž rámci armáda vjela do města s tanky a obrněnými transportéry a v následných bojích zahynulo na dvacet lidí včetně civilistů. USA vinu za masakr přiřkly Rusku. Napětí před referendem pak ještě zintenzivnil guvernér Chersonu, oblasti ležící u hranic s Krymem, který 9. května, kdy si Rusové připomínají konec ‚velké vlastenecké války‘, označil Hitlera za ‚osvoboditele‘,“ shrnuje události Spencerová.
Mezi vůdci není shoda
„Organizátoři nedělního referenda, v němž se měli obyvatelé Doněcké a Luhanské oblasti vyjádřit k podpoře tamních ‚lidových republik‘, nicméně i přes snahu Kyjeva hlasování narušit hlásí vysokou volební účast – v Doněcku prý k urnám přišlo přes 71 procent oprávněných voličů, v Luhansku dokonce přes 79 procent, přičemž celkem hlasovalo bezmála 2,5 milionu lidí. Hlasovat se původně mělo i v Charkově, ale tamní lídři ‚lidového‘ hnutí nakonec referendum odvolali s tím, že se s doněckými a luhanskými nedokázali dohodnout na společné otázce,“ napsala.
Referendum se, jak dále uvedla, ptalo jen na podporu oběma „lidovým republikám“, a to velmi vágně, což prý samo o sobě podle všeho značí, že mezi vůdci hnutí neexistuje shoda na tom, co má být vlastně cílem. „Není tak zřejmé, zda asi 89 procent lidí, kteří na hlasovacím lístku zaškrtli ANO (konečné výsledky referenda prý budou oznámeny až za týden, protože se sčítáním jsou ‚problémy‘), podpořilo odtržení od Ukrajiny, nebo ‚jen‘ regionální autonomii, či se celým referendem pouze posílila vyjednávací pozice východu Ukrajiny s Kyjevem,“ tvrdí Spencerová.
Mnozí lídři těchto podle Spencerové „lidových republik“ ale vnímají referendum jako legální mandát jednat nezávisle na Kyjevu, ať to v praxi znamená cokoli. „Odpověď ANO neznamená, že se Doněcká oblast stane součástí Ruska, zůstane v rámci Ukrajiny, nebo se stane nezávislým státem,“ cituje podle Spencerové Washington Post předsedu jedné z volebních komisí. „Znamená to, že dostaneme podporu většiny obyvatel regionu a morální právo prohlásit, že nejsme spokojeni s vývojem v naší vlasti a požadujeme změny. Chceme pro náš region zvolit jinou cestu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kup