Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

14.05.2021 14:48 | Zprávy

O délce doby přetrvávání protilátek po prodělání nemoci covid-19 se v posledních měsících vedly dlouhé debaty. Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo, že zvažuje prodloužení doby po prodělání covidu na půl roku. „Plán ministerstva je málo ambiciózní. Tento čas je příliš krátký,“ komentuje pro ČT24 imunolog Jiří Šinkora. Imunita by se podle jeho názoru mohla protáhnout i na několik let. Je prý třeba posilovat přirozeně imunitní systém a obranyschopnost organismu tím, že dojde o opakované infekci, čemuž výrazně brání právě nošení roušek.

Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit
Foto: Repro Youtube
Popisek: Imunolog Jiří Šinkora

Dosud se považuje za bezpečných 90 dní po prodělání nemoci. „Studie ukazuje, že i po půl roce protilátky a buněčná imunita člověka významně chrání, takže určitě je dobré toho využít,“ uved ministr zdravotnicví. Po stejnou dobu by zároveň nebylo možné se nechat naočkovat. Negativní výsledek PCR testu by nově měl platit až dva týdny

Imunolog Šinkora by se přikláněl k tomu, aby se tato půlroční doba výrazně prodloužila. „Půl roku je podle mě velmi krátký čas. Máme údaje z předchozích infekcí koronavirem, například SARS. Vyšla studie, že imunita po jeho prodělání přetrvala nejméně po dobu tří let,“ uvedl.

Doba je nastavena na šest měsíců proto, že virus je tu s námi příliš krátce. „Vypadá to tak, že koronaviry jsou schopné vyvolat imunitu celoživotní. Je třeba si vytvořit imunitní paměť, tedy pokud se budeme s koronavirem setkávat opakovaně, tuto paměť významně posílíme. Tedy za dva roky se stanoví imunita třeba na 16 měsíců,“ odhaduje odborník.

Nakazit se opakovaně nemocí covid-19 v krátkém časovém úseku po jejím prodělání není podle Šinkory nic nenormálního. „ Znovu se nakazíte vždy, pokud se s virem setkáte. Že jste imunní neznamená, že se vás virus bojí. Pokud na vás infikovaný jedinec prskne nebo zakašle, tak se k vám vir dostane, ale imunitní paměť už tyto infikované buňky najde a velice rychle je zabije,“ vysvětloval Šinkora.

„Znamená to tedy, že reinfekce covidu bude už rychle eliminována a její průběh bude buďto žádný, nebo už jen velice lehký,“ doplnil odborník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…