Jméno Václava Havla je leitmotivem návštěvy, která se koná také u příležitosti letošního 25. výročí obnovení diplomatických styků mezi Izraelem a Českou republikou, tradičním spojencem židovského státu. U nich stál právě Havel jako první prezident, který v čele země stanul po sametové revoluci. Výročí připomínal také izraelský prezident Reuven Rivlin, který dnes končí svou oficiální návštěvu České republiky.
Herman bude v neděli v izraelském parlamentu jednat s ministryní kultury a sportu Miri Regevovou. Bilaterální jednání čekají i obě české ministryně. Ministr kultury navštíví památník Jad vašem a Izraelské muzeum, největší kulturní institucí ve státě Izrael, která letos slaví 50. výročí svého vzniku a kde jsou uloženy třeba svitky od Mrtvého moře, nejstarší biblické rukopisy na světě. Večer vystoupí soubor Spitfire Company se svým představením Antiwords na motivy Havlovy Audience. Do Izraele jede také několik členů České filharmonie.
V pondělí dopoledne bude v Jeruzalémě pojmenovaná po Havlovi zahrada a odhalen jeho podpis v hotelu King David. V hotelu z 30. let, který sehrál významnou roli v dějinách Izraele a kde se dnes ubytovávají nejvýznamnější návštěvy země, doplní jeho signatura podpisy dalších osobností. V hotelu také bude předána cena Gratias Agit Jehudovi Bauerovi, historikovi českého původu, specialistovi na historií holokaustu a antisemitismu.
Po Havlovi mělo být původně pojmenováno náměstí v přístavním městě Haifa. V létě však vyšlo najevo, že Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 vyžaduje za užití Havlova jména v podobných případech licenční poplatek. Později se nadace s ministerstvem zahraničí dohodla, že ho vyžadovat nebude. Údajně jí vadilo, že o záměru nevěděla.
Jiný případ jsou Havlovy lavičky, u nichž je poplatek zahrnut do celkové ceny lavičky. V kampusu telavivské univerzity bude další z nich odhalena v úterý. Vzpomínkové místo v podobě dvou křesel a stolku, jímž prochází lípa, si prohlédne i jeho autor Bořek Šípek. V kibucu Giv ´at Chaim Ichud se ministři sejdou s lidmi, kteří přežili holokaust, a navštíví muzeum Beit Theresienstadt připomínající památku těch, kdo prošli ghettem Terezín.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa