„Daňový poradce Tomáš Goláň vychovaný svou babičkou v úctě k masarykovským ideálům se domnívá, že hlavní příčinou daňového džihádu je Babišův přístup ‚všichni kradou‘. Podle něj Babiš na základě svých vlastních zkušeností s obcházením daní vidí v každém podnikateli ‚sprostého podezřelého‘ – v logice podle sebe soudím tebe,“ uzavřel.
O „praktikách Andreje Babiše“ se mluvilo i v pořadu Zvláštní vyšetřování na webu Seznam Zprávy. Zde Sabina Slonková a Jiří Kubík zpovídali mimo jiné i Jana Bočka, někdejšího majitele Kosteleckých uzenin, jež jsou dnes vlajkovou lodí holdingu Agrofert.
Jan Boček řídil a vlastnil Kostelecké uzeniny od roku 1990 a udělal z nich největší český masokombinát. V roce 2004 otevíral nový provoz za asistence expremiéra Miloše Zemana. A na akci (zachycen v družném rozhovoru se Zdeňkem Škromachem, který byl tehdy ministrem práce) byl i Andrej Babiš. Ten měl tehdy v Kosteleckých uzeninách již třetinový podíl.
V následujících měsících byl Boček společně se čtyřmi dalšími manažery obviněn z tunelování firmy. Obvinění soudy smetly ze stolu, nicméně již samo obvinění stačilo, aby banka, u které měl úvěr, zastavila financování. Následně se po dohodě s bankou zmocnil zbytku akcií Andrej Babiš.
Na kameru pak hovořil i jihomoravský podnikatel Bohumír Rada. Ten je známý už z minulosti, když medializoval případ, ve kterém mu Agrofertem najatí lidé zničili herbicidem úrodu za čtyři miliony, neboť ji prý vypěstoval na poli, ze kterého už mu dali výpověď. Nyní zavzpomínal, jak celá situace vůbec vznikla a jak se jeho firma Agro Jevišovice dostala k Babišovi „do holdingu“.
„On je manipulátor,“ vzpomínal zemědělec na své první setkání s dnešním ministrem financí. Babiš jej prý nalákal vyprávěním, že je schopen zařídit úplně cokoliv. Získal si jej tím, že jedním telefonátem dokázal zařídit, že zemědělec Rada, který se živil mimo jiné skladováním obilí, měl všechna svá sila zcela naplněná.
Babišův zájem o Radovo Agro Jevišovice měl spočívat v tom, že se jednalo o klíčového dodavatele drůbeže do Kosteleckých uzenin. Ty vlastnil Babiš již od roku 2005. Rada se však svého podniku nechtěl vzdát.
Rada vyjádřil názor, že v roce 2009 manažeři chronicky ztrátových Kosteleckých uzenin Babiše přesvědčili, že příčina jejich problémů je v tom, že jejich dodavatelé mají moc velké zisky. U Babiše proto tehdy nejspíš padlo rozhodnutí dodavatele ovládnout.
Po dvou letech Rada kapituloval a firmu Agrofertu prodal. Součástí byl i zpětný pronájem části pozemků, na kterých chtěl hospodařit. Po nějakém čase Agrofert využil právní kličky, nájem vypověděl a zasetou úrodu Radovi zničil Roundupem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef