15. března 1939, před 82 lety, vtrhly do zmrzačeného zbytku Československa nacistické jednotky a začala 6 let trvající německá okupace naší vlasti.
Německý velvyslanec v Praze Christoph Israng položil květinu k pomníku T. G. Masaryka před Pražským hradem. Na sociální síti Twitter k tomu poznamenal, že s velkou bolestí myslí na utrpení, kterým si museli za 6 let německého útlaku Čechoslováci projít.
„Dnes před 82 lety začala německá okupace Čech, Moravy a Slezska, během níž české země a jejich obyvatelé zažili nezměrné bezpráví a utrpení. S velkou bolestí a úctou vzpomínáme na oběti této temné kapitoly česko-německých dějin,“ napsal německý velvyslanec.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová Israngova slova ocenila.
„Před 82 let začali nacisté s okupací Čech, Moravy a Slezska a byl zřízen autonomní Protektorát Čechy a Morava. Temná stránka našich dějin, která zničila život mnoha občanů. Zatímco za tuto okupaci proběhla omluva a pokání, jiní okupanti i dnes otevřeně vyhrožují. Nezapomeňme,“ napsala Pekarová Adamová.
Jedním dechem doplnila, že mnozí českoslovenští Němci vítali Hitlerovy jednotky v Praze, ale část z nich se účastnila protinacistického odboje. Proto Pekarová Adamová odmítá uplatňovat vůči Němcům princip kolektivní viny.
Bývalý 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek se vyjádřil v podobném duchu.
„Takhle vypadá omluva. Takhle vypadá poučení se z dějin. Takhle vypadá spojenec,“ poznamenal Ženíšek.
Reakce završil lidovecký poslanec Ondřej Benešík.
„Upřímně bych si přál, abych mohl někdy sdílet obdobné vyjádření velvyslance Ruské federace k problematickým obdobím vzájemných vztahů mezi SSSR/RF a Československa/ČR,“ napsal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp