Je to již deset let od doby, co propukly v Sýrii protesty proti režimu Bašára Asada. 15. března 2011 vypukly v Sýrii první demonstrace. Ty se syrská armáda pokusila potlačit. Na počátku protestů přislíbil Asad některé reformy, ovšem neuskutečnil je. Jediným, avšak dosti významným ústupkem bylo zrušení výjimečného stavu, který v zemi platil od nástupu levicové strany Baas v roce 1963 a odvolán byl al-Asadem 19. dubna 2011. Situace se ovšem neuklidnila a přerostla do občanské války, ve které umřely statisíce lidí.
Server Al Jazeera přinesl souhrn toho, co se za posledních deset let v Sýrii odehrálo. Podle Červeného kříže se díky pádu ekonomiky ocitlo 80 % Syřanů pod hranicí chudoby. Počet zemřelých je k prosinci 2020 na necelých šesti stech tisících obětích. Dle mezinárodních pozorovatelů přibližně jedenáct milionů obyvatel Sýrie potřebuje humanitární pomoc, šest milionů emigrovalo v rámci země a dalších pět a půl milionů Syřanů žije v sousedních státech. Počet obyvatel je 17 500 000.
V Sýrii je dle Al Jazeery sedm bojujících skupin. Svobodná syrská armáda založena v roce 2011, která je složena z přeběhlíků vládní armády či civilistů. Syrská vláda, reprezentována Bašárem Asadem, je další skupinou v občanské válce. Známé jsou i kurdské Syrské demokratické síly. Spolek byl založen v říjnu roku 2015 v Sýrii, s cílem vyhnat Islámský stát z východního syrského guvernorátu Rakka a dalších oblastí Sýrie. SDF se pokládají za „Sjednocenou národní vojenskou sílu skládající se z Kurdů, Arabů, Asyřanů a všech ostatních, kteří žijí v zeměpisné oblasti Sýrie“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle