Průzkum odráží vládní krizi a odstoupení premiéra Petra Nečase. „Veřejnost si přeje zásadní změny vrcholové politiky. Dvě třetiny občanů preferují příchod nové generace politiků nebo dokonce zásadní změnu politického systému,“ uvádí ppm factum.
Kdyby v červnu proběhly volby do Poslanecké sněmovny, zúčastnilo by se jich jen 50,5 % oprávněných voličů. Účast by tedy byla nižší než před třemi roky.
Pětiprocentní hranici by překročilo šest politických stran. ČSSD by získala 29,3 % hlasů, druhé místo by měla KSČM s 16,1 % hlasů. Na třetím místě by se těsně umístila TOP 09 a STAN s 15 %. Velice by si pohoršila ODS s pouhými 8 % hlasů. V pátek je to už druhý průzkum, který občanským demokratům předpovídá neúspěch.
Kromě nynější parlamentních stran by se do sněmovny dostala také KDU-ČSL se 7,5 % hlasů a Strana práv občanů - zemanovci s 6,6 % hlasů.
„V celkovém součtu by na konci dubna dle současného volebního modelu ‚propadlo‘ plných 17,4 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí. Z nich by s poměrně slušným ziskem skončila Strana zelených (3,5 %) a nově také DSSS (2,8 %). Hranici 2 % poprvé překročilo ANO 2011 (2,1 %). Potenciál výsledku ‚neparlamentních‘ stran se v současné situaci zvýšil, jejich roztříštěnost ale do značné míry limituje možnost překonání pětiprocentní hranice,“ dodává agentura.
SROVNÁNÍ: Dnešní průzkum SANEPu ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan